I - -- - impuls omzeilen. Ongeveer hetzelfde doel bereiken de meeuwen als ze elkaar met de kop laag bij de grond benaderen. APRIL: EILEG In april is de periode van balts en paarvorming allang achter de rug. De meeuwen hebben eieren gelegd; in verreweg de meeste gevallen drie per nest. Het is verbazingwekkend hoe verschillend de eieren kunnen zijn in kleur en tekening. In de regel is er sprake van een bruingroene grondkleur, met daarop donkerbruine tot zwartgrijze vlekken. De vlektekening is meestal regelmatig over de eieren verdeeld. Soms zitten alle stippen op de onderste helft van het ei, dat dan vaak helemaal donker gekleurd is. Het is het teken van een 'moeilijke bevalling', waarbij het lang geduurd heeft voordat het dikste deel van het ei het eilegkanaal passeerde. De eieren worden ongeveer 24 dagen bebroed voordat ze uitkomen. Daarbij wisselen het mannetje en het vrouwtje elkaar regelmatig af. De tijd dat de eieren bebroed worden is een kwetsbare periode. Rovers, zoals ratten en bunzingen, kunnen onverwacht toeslaan. Vaak zijn er in een kolonie heel wat nesten waarvan één of meer eieren sneuvelen. Ook onderling komt verstoring van het legsel wel voor. Dat gebeurt vooral als er in een nest opvallende of grote eieren gelegd zijn. De sterkste dieren uit de kolonie maken vaak aanspraak op dergelijke aantrekkelijke legsels en laten er soms zelfs hun eigen nest voor in de steek. NESTEN ALS EILANDJES Een ander gevaar dat de broedende kokmeeuwen vaak bedreigt is langdurige regenval. In de natuurgebieden waar deze vogels broeden wordt het water zoveel mogelijk vastgehouden. Dat kan er soms toe leiden dat het peil tot aan of zelfs boven de nestbodem stijgt. Mits het niet al te veel hoost, weten de vogels daar wel een mouw aan te passen. Ze hogen hun nest tijdens de broedfase steeds verder op. Niet zelden ligt het hoog en droog als een eilandje, omringd door water. Dat biedt dan als compensatie wel weer extra bescherming tegen predatoren als wezels en ratten. de vogels met duizenden bij elkaar broeden. Dat zijn niet de kolonies waar je als modale wandelaar zomaar terechtkomt. Die worden fel verdedigd. Het broeden in kolonies biedt het voordeel dat de meeuwen zich door de macht van het getal beter kunnen verweren tegen vijanden. Kokmeeuwen verdrijven kraaien, eksters en zilvermeeuwen met verve. Zelfs een bruine kiekendief moet zich tot de randen van de kolonie beperken om meeuwenkuikens te verschalken. Zo'n goed verdedigd bolwerk is natuurlijk ook aantrekkelijk voor andere soorten vogels om er zich te vestigen. Bij kokmeeuwenkolonies tref je dan ook heel vaak broedende visdieven aan en ook kluten profiteren graag van de effectieve bescherming. Vooral Burenruzie. daar waar de kokmeeuwen op eilanden broeden, vestigen zich langs de oever graag geoorde futen. MEI: KUIKENS Zo rond begin mei komen in de kokmeeuwenkolonies de eerste jongen uit de eieren. Het zijn nestvlieders: binnen een halve dag na hun geboorte gaan ze al aan de wandel. Zo'n jong kuiken dat de grote boze wereld instapt is natuurlijk uitermate kwetsbaar. Om te beginnen al voor de buren, die vaak niet van het bezoek van buurkinderen gediend zijn. Die worden hardhandig uit het territorium verdreven en als ze de les niet snel genoeg begrijpen, worden ze aangevallen en soms zelfs dodelijk verwond. Ook komt het wel voor dat een agressieve kokmeeuw een dolend kuiken onder water houdt tot het verdrinkt. Naast die agressieve buurvrouw zijn er natuurlijk nog tal van andere gevaren die een jonge kokmeeuw moet trotseren. Daar zijn tal van verhalen over te vertellen, maar gaat u zelf eens rustig kijken. Bijvoorbeeld bij de eilandjes in de Sophiapolder tussen Draaibrug en Oostburg of in Inlaag 's-Gravenhoek op Noord-Beveland. Een kraambezoek bij de kokmeeuwen levert altijd mooie momenten op! C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van KOLONIE ALS BOLWERK Kokmeeuwen broeden in kolonies van wisselende grootte. Een kolonie telt vaak tientallen tot enkele honderden paren, maar er zijn ook kolonies waar

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 7