(K. van der vlugt) De afgelopen maanden is de geplande komst van een nieuwe 380 kV-hoogspannings- verbinding tussen Borssele en Rilland regelmatig in het nieuws geweest. Voor onze organisatie vormt de aanleg hiervan een groot dilemma. Een robuuste stroom voorziening is immers van groot belang voor de Nederlandse economie. Tegelijkertijd betekent dit niet dat wij in Zeeland akkoord moeten gaan met de simpelste oplossing. De nieuwe verbinding gaat de komende decennia namelijk grote effecten hebben op de Zeeuwse natuur en het landschap. Ook kan het effect op de gezondheid van omwonenden hebben. Samen met drie andere natuurorganisaties dringt Het Zeeuwse Landschap daarom aan op meer zorgvuldigheid bij de planvorming. Gezien de kennis en doelen van onze organisaties leggen we de focus hierbij op natuur en landschap. ZEEUWS -8-LANDSCHAP De aanleiding voor een nieuwe verbinding lijkt in eerste instantie logisch. In Zeeland wordt al jarenlang steeds meer stroom opgewekt dan verbruikt. Dit komt door de bouw van nieuwe centrales en de grootschalige opwekking van windenergie. Bovendien zal binnen enkele jaren ook het geplande windpark voor de Walcherse kust stroom gaan leveren. Deze stijgende productie in Zeeland maakt dat er een hoogspanningskabel met voldoende vermogen nodig is om elektriciteit naar elders in het land te leiden. In het verleden zijn al hoogspanningsverbindingen aangelegd. Volgens netbeheerderTenneT kunnen deze niet nog meer belast worden; de huidige (beperkte) capaciteit is een risico voor onze stroomvoorziening. HOGER EN ANDERS Na overleg met het Ministerie van Economische Zaken beslootTenneT dat de hoogspanningsverbinding tussen Borsseleen Rilland een hoger vermogen moet krijgen, om het transport en de levering van elektriciteit te kunnen garanderen. Hiertoe wil TenneT een bovengrondse verbinding met zogenaamde 'wintrackmasten'maken. Dit zijn masten van circa 66 meter hoog die op de masten van windturbines (dus zonder wieken) lijken. In plaats van één zogenoemde vakwerkmast (zoals die er nu staan, van circa 45 meter hoogte) plaatst TenneT dan twee wintrackmasten naast elkaar, die op verschillende hoogten stroomkabels dragen. Op het gehele tracé komen deze nieuwe masten Vakwerkmasten in door Kees van der Vlugt het Sloegebied.

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 8