grotendeels vlakbij de huidige masten te staan. Daarbij komen er bij het Kanaal door Zuid-Beveland nog extra vakwerkmasten (circa 100 meter hoog) om de kabels op voldoende hoogte over het kanaal te kunnen leiden. EFFECTEN De gevolgen van de nieuwe masten op het landschap zijn groot. De wintrackmasten zijn weliswaar smaller dan de vakwerkmasten, maar ook een stuk hoger. Dit betekent dus dat ze tot op grotere afstand zichtbaar zijn. Daarbij komt dat door de plaatsing van de nieuwe wintrackmasten naast de bestaande vakwerkmasten een sterke verrommeling van het landschap optreedt: naast de verschillende typen masten zal ook een visuele wirwar van draden kunnen ontstaan, doordat de masten op verschillende hoogten kabels dragen. Er is ook een landschappelijk voordeel: een deel van de bestaande hoogspanningsmasten gaat verdwijnen, zoals in de Zak van Zuid-Beveland. Voor de Zeeuwse natuur kunnen de effecten van de hoogspanningsverbinding groot zijn. Zo vliegen vogels met regelmaat tegen de kabels aan. Dat overleven ze over het algemeen niet. Vooral de masten die gepland staan in de Oosterschelde, maar ook die in of langs andere natuurgebieden, kunnen met name de kwetsbare populaties weide- en kustbroedvogels sterk negatief beïnvloeden. Zeker als er op nog meer hoogten draden worden gespannen. De hoogspanningsverbinding kan gaan fungeren als een 'uitkijkplaats'voor roofvogels. Naast de fysieke aanwezigheid maakt dit dat weidevogels en ganzen deze gebieden mogelijk gaan mijden, met alle gevolgen van dien: zo kan het broedsucces afnemen en kan er extra vraatschade ontstaan aan agrarische percelen. VLAAKSE MOER Voor de gebieden van Het Zeeuwse Landschap gaan met name de masten in de Vlaakse Moer grote effecten hebben. De zes masten die in dit gebied gepland staan zullen dit unieke natuurterrein landschappelijk sterk negatief beïnvloeden. Daarbij komt nog dat slechts drie van de huidige negentien hectares volgens TenneT geschikt blijven als weidevogel- en ganzenfoerageergebied. Aangezien deze hoeveelheid gebaseerd is op sterk verouderde gegevens kan dit ook betekenen dat de gebieden deze functie grotendeels of geheel verliezen door de plaatsing van de masten. Voor de weidevogels is dit Kolganzen in de het zoveelste verlies van geschikt leefgebied, terwijl Vlaakse Moer. deze soorten al een negatieve trend vertonen. (C. Jacobusse) KRITISCHE ZIENSWIJZE Het Zeeuwse Landschap heeft samen met ZMf, Vogelbescherming en Natuurmonumenten een zienswijze ingediend, waarin we aandringen op een meer zorgvuldige omgang met de omgeving. Zo missen onze organisaties een duidelijke, cijfermatige uitleg van nut en noodzaak van de hoogspanningsverbinding. Ook vinden wij dat onzorgvuldig wordt omgesprongen met mogelijke alternatieven. Volgens TenneT zijn die er niet, terwijl uit een zeer recent onderzoek van de Provincie Zeeland naar voren komt dat er twee betere mogelijkheden zijn. Door bijvoorbeeld de kabels via een andere route te laten lopen, worden de gevolgen voor zowel de natuur- en landschapswaarde van de Vlaakse Moer en Oosterschelde als die voor de gezondheid van de inwoners van onder andere Krabbendijke beperkt. Daarnaast vinden wij dat het onderzoek naar de effecten van de kabels op de natuur zeer ondermaats is. Zo is het onderzoek sterk verouderd en onderbouwt het conclusies slecht. Daarnaast vragen onze organisaties TenneT om extra maatregelen te nemen die de kwetsbare natuur ter plaatse meer beschermen én om compensatie van de natuurschade. Onze zienswijze kunt u lezen op de site van Het Zeeuwse Landschap. K. van der Vlugt is beleidsmedewerker Natuur en Landschap bij stichting Het Zeeuwse Landschap. De Vlaakse Moer. Volg hem op twitter: @keesvandervlugt. (P. Calle)

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 9