Veel mensen denken bij aantasting van de natuur vooral aan grootschalige ingrepen in het landschap, zoals nieuwbouwprojecten of de kap van bossen. Toch is één van de grootste bedreigingen voor de Nederlandse natuur onzichtbaar: stikstof. Toename van stikstof kan tot overbemesting leiden. Dat is geen goede ontwikkeling. Voor onze gebieden zijn wij daarom kritisch op plannen die wij qua stikstof uitstoot een groot risico vinden. Een voorbeeld hiervan is het plan voor de vestiging van een mestopslag en -verwerkingsbedrijf nabij de Yerseke Moer. De Moer heeft bijzondere natuurwaarden die van voedselarme bodems afhankelijk zijn. Yerseke Moer. (K. van der Vlugt) Stikstof is een belangrijke voedingsstof voor planten. Van nature komt stikstof in diverse chemische vormen voor. Denk hierbij bijvoorbeeld aan ammoniak. Naast de stikstof die van nature voorkomt, komt door de uitlaatgassen van het verkeer, gebruik van (kunst)mest in de landbouw, intensieve veehouderij, mestverwerking, industrie en energieopwekking met fossiele brandstoffen extra stikstof in de directe omgeving terecht. Dit noemen wij stikstofdepositie. Stikstofdepositie kan ervoor zorgen dat sommige planten, zoals brandnetels en bepaalde gras soorten, door sterke groei gaan overheersen en andere soorten wegconcurreren. Ook zijn sommige planten- en paddenstoelsoorten slecht bestand tegen een ophoping van stikstof in de bodem. Een toename in stikstofdepositie zorgt er dus voor dat de samenstelling van vegetaties wijzigt en de biodiversiteit in natuurgebieden ZEEUWS -12 zelfs flink kan afnemen. Dit is een landelijk probleem. Beperking van de uitstoot van stikstof is omwille van herstel en behoud van de Nederlandse natuur dan ook een belangrijke opgave. Papegaaienzwam, een wasplaat die in de Yerseke Moer voorkomt. (C. Jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 12