MESTVERWERKING Het Zeeuwse Landschap wordt regelmatig geconfronteerd met deze stikstofproblematiek. Zo heeft de gemeente Reimerswaal begin dit jaar het Voorontwerp Bestemmingsplan Buitengebied 2016 ter inzage gelegd. Eén van de nieuwe activiteiten in dit bestemmingsplan was het toestaan van een mestopslag en -verwerkingsbedrijf op korte afstand - circa driehonderd meter - van de Yerseke Moer. Naast de bouw van twaalf meter hoge silo's die het zicht op het landschap van de Yerseke Moer aantasten én de mogelijke stankoverlast, verwachten wij dat deze activiteit op langere termijn ook de ecologische waarde van ons natuurgebied negatief gaat beïnvloeden. Bij de opslag en verwerking van mest is volgens ons de kans immers groot dat er stikstof vrijkomt, die vervolgens in de nabije omgeving terechtkomt. ZELDZAME SOORTEN OP VOEDSELARME(RE) BODEMS In de Yerseke Moer is de stikstofdepositie door de bedrijvigheid in de omgeving al gestegen. Om te zorgen dat de Moer een hoge natuurwaarde blijft houden, is het beheer hierop aangepast. Zo voeren we in de Yerseke Moer op diverse plekken hooilandbeheer uit. Dit betekent dat er gemaaid wordt en het maaisel afgevoerd wordt. Hierdoor worden voedingsstoffen zoals stikstof uit het ecosysteem verwijderd en krijgen zeldzamere planten meer kans. Ook zorgt extensieve begrazing op de andere plekken ervoor dat de snelle groeiers beteugeld worden en er een herverdeling komt van de voedingsstoffen in de Moer. Door dit extensieve beheer komen er nu diverse zeldzame vegetatietypen en bijbehorende plantensoorten voor, zoals het wettelijk beschermde glanshaver- en vossenstaarthooiland. Daarnaast bleek enkele jaren geleden dat de Yerseke Moer ook een belangrijk mycologische waarde heeft: er zijn maar liefst twaalf zeldzame soorten wasplaten aangetroffen. Dit is een groep soorten onder de paddenstoelen die van nature alleen voorkomt op voedingsstofarme, extensief beheerde graslanden. EFFECTEN OP WEIDEVOGELS Vergrassing van de Moer door extra stikstof depositie is ook een risico voor de weidevogels die hier broeden. Zo kan de dalende diversiteit aan planten ertoe leiden dat de hoeveelheid insecten in de Moer afneemt. Juist insecten vormen een belangrijke voedingsbron voor de kuikens. Ook zorgt de vergrassing en de verdichting van de grasmat ervoor dat weidevogels zich minder makkelijk door het gebied kunnen bewegen. Hierdoor hebben ze meer energie nodig om bijvoorbeeld voedsel te verzamelen of te vluchten. Ook zal bij een sterke stijging van de stikstofdepositie de begrazing moeten worden geïntensiveerd in de Yerseke Moer, met meer vertrapping van nesten tot gevolg. KRITISCHE ZIENSWIJZE De onderzoeken die zijn gedaan om de effecten van mestverwerking op de Yerseke Moer in beeld te brengen leken in eerste instantie gunstig: de stikstofuitstoot op deze locatie zou namelijk afnemen doordat bepaalde technieken zullen worden gebruikt. Bij betere bestudering van de bijgevoegde documenten bleek deze afname echter gebaseerd te zijn op zeer veel aannames, die vaak niet of niet goed onderbouwd waren. Ook was er geen rekening gehouden met incidenten: bijvoorbeeld een storing in de apparatuur die lang onopgemerkt kan blijven. Deze kan grote schade toebrengen aan de Moer. Naar aanleiding van de door ons ingediende zienswijze hebben wij hierover een gesprek gehad met de gemeente Reimerswaal, waarbij wij onze zorgen hebben Grutto. uitgesproken. In onze zienswijze én in dit gesprek (C. Jacobusse) hebben wij verzocht om alsnog een andere locatie te zoeken voor de mestverwerking. Met de Yerseke Moer willen wij, gezien de grote ecologische belangen én de uniciteit van het gebied, geen risico lopen. Momenteel is het plan voor de mestverwerking uit procedure gehaald om eerst nader onderzoek uit te voeren. Maar of het plan definitief van tafel is, moet nog blijken. K. van der Vlugt is beleidsmedewerker Natuur en Landschap bij stichting Het Zeeuwse Landschap. Volg hem op twitter: @keesvandervlugt. -LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 13