GENIETEN VAN DE WEIHOEK DE PADEN OP... iiafliKEi Kievitskuiken. (C. Jacobusse) door: Carolien van de Kreeke Ki Met: Leen en Jannie Lorier, wonen aan de rand van het gebied. Gids: Matthijs Ruytenberg, stagiair bij Het Zeeuwse Landschap. Waar: Sint-Laurense Weihoek, centraal gelegen op Walcheren. LeenenJannie Leen en Jannie Lorier wonen aan de rand van de Lorier met Matthijs Sint-Laurense Weihoek, onder de rook van Middel- Ruytenberg(rechts), burg. Jannie wandelt na haar werk bijna dagelijks (C. van de Kreeke) over de weg langs de rand van dit natuurgebied. Ze geniet altijd weer van wat ze ziet. "Het is elke dag weer een verrassing wat ik aantref! De vogels, de planten, de lucht Elke dag een ander plaatje!" Ze wijst. "Hier zag ik vorige week een paar keer een meerkoet met een jong. Jammer genoeg heb ik'm afgelopen week niet meer gezien. In het voorjaar zag ik hier een aantal keren een patrijs met jongen!" "Die heb ik ook gezien", zegt Matthijs. "Maar niet 'live', maar op een nachtcamera, die ik in deze hoek Kievit, geplaatst had." Leen informeert belangstellend met (C. Jacobusse) welk doel Matthijs de camera gebruikte. "Om te Si 5 kijken of er vossen en andere grondpredatoren lopen. Voor m'n onderzoek," antwoordt Matthijs. Dat vraagt toelichting. Matthijs vertelt er enthousiast over. Hij heeft onderzoek gedaan naar het broed- succes van grutto en kievit. In april, mei en juni bezocht hij tweemaal per week dit gebied, om de nesten van grutto's en kieviten te tellen. Hij onder zocht niet alleen het aantal nesten, maar ook van hoeveel nesten eieren uitkwamen en hoeveel jongen ervan overleefden. Daarnaast onderzocht hij dus de aanwezigheid en invloed van de vos en andere rovers. "Heb je zicht op het uiteindelijke resultaat?," vraagt Leen."Da's lastig ..„"antwoordt Matthijs. "Want allerlei omstandigheden zijn van invloed. Dit voorjaar was lang koud en heel nat. Veel kuikens zijn onderkoeld geraakt en/of konden geen voedsel tot zich nemen. Een aantal kuikens zag ik twee weken en daarna niet meer. Zij kunnen zijn doodgegaan of misschien weggetrokken. Maar de vos, die heb ik in dit gedeelte van het gebied niet aangetroffen." De oorzaak daarvan is dat Het Zeeuwse Landschap heel vroeg in het voorjaar een voswerend raster ge plaatst heeft. Delen van dit natuurgebied zijn afgezet met een gaasraster. De Nederlandse broedpopulatie van de grutto, de grootste in Europa van deze weide vogelsoort, gaat al decennia in aantal achteruit. "Dus we zijn wel min of meer verplicht om te proberen LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 14