St Laurens Grijpskerke hadden. Leen:"Talloze boeren hadden vroeger, toen het nog geen natuurgebied was, een perceeltje - vaak in gebruik als wei - die allemaal acht'gemeten' groot waren. Ik vind het bijzonder dat je op veel plekken nog steeds kunt zien waar de slootjes, die als perceelscheiding fungeerden, lagen." linderdaad; de kleuren in het landschap verraden het reliëf en de ondergrond. In een vrij lichtgroene weide is - van voren naar achteren - een licht slingerend vegetatie patroon te zien: donkergroen, opgevrolijkt door allerlei planten met de kleuren bruin en okergeel. "Dat plaatje ziet er ieder seizoen anders uit," vertelt Leen. "Momenteel zijn het het geel en wit van de kamille die de kleur van het gebied sterk bepalen." De Sint Laurense Weihoek is van oorsprong een laaggelegen gebied. Moernering (zoutwinning uit de veenbodem) en inklinking door ontwatering zorgden na de Middeleeuwen voor verdere verlaging van het maaiveld. Hierdoor bleven de weilanden altijd te nat voor intensieve landbouw. Het gebied is in de ruilverkaveling aangewezen als te ontwikkelen nieuwe natuur. Medio 2005 is het ingericht als nat, open graslandgebied, met lichte hoogteverschillen en plaatselijk open water. Het gebied is vanaf de openbare egen goed te overzien. Hoewel de weg die langs dit gebied loopt groten deels autovrij is, is het als wandelaar uitkijken gebla zen. Het blijkt een geliefde fietsroute te zijn. "Ja, het is hier altijd vrij druk, met wandelaars en fietsers," weet Jannie."Vaak lopen er ook mensen met verrekijkers." Leen vult haar aan: "Ik vind het geweldig dat zóveel natuurliefhebbers zo enorm van de Weihoek genie ten!" Ook Matthijs heeft dat bij zijn inventarisaties ervaren. "Veel mensen voelen zich betrokken bij dit gebied. Ze vroegen wat ik aan het doen was, waar de rasters toe dienden en of ik de steltkluut al gezien had!" De Sint-Laurense Weihoek. (C. van de Kreeke) C. van de Kreeke is medewerkster afdeling communicatie van stichting Het Zeeuwse Landschap het broedsucces te vergroten. Want ondanks het feit dat er veel grutto's leven, brengen zij weinig jongen groot,"aldus Matthijs. In een gedeelte van de Yerseke Moer is ook een raster geplaatst; een schrikdraad- raster. Matthijs voerde zijn onderzoek in beide gebieden uit, zodat hij de resultaten kan vergelijken. Leen vindt het leuk dat er in delen van het gebied vee loopt. "Zeker gezien de agrarische bestemming die dit gebied vroeger had.""Het vee is nuttig," vertelt Matthijs. "De koeien houden dit gebied open en zor gen voor meer structuur. Ook de mest is belangrijk. De jonge kuikens van de grutto en kievit pikken er in, op zoek naar voedsel, zoals insectenlarven." Het echtpaar Lorier woont ruim vijftien jaar op de locatie waar Leens ouders vroeger een boerderij

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 19