TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl Voor openingstijden zie terramaris.nl Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Lan kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. .'-Cs TA 1 vesting van de ijsvogel, word je welkom geheten in een vossenhol en zie je dat aalscholvers dol zijn op gezelschap. Daarnaast zijn er een aantal doe-dingen, zoals 'Sjoelen met vosjes', waarbij je elk vosje in zijn eigen hol moet sjoelen en het spel 'Wie woont waar?' Ook is er een bouwplaats ingericht waarbij kinderen hun eigen gezellige holletje kunnen bouwen. Tijdens de herfst- en de wintermaanden zullen wij tal van activiteiten organiseren die aansluiten op'Woning gezocht'. Hou hiervoor onze website goed in de gaten: terramaris.nl. Sven van Rijswijk KNORHANEN IN HET AQUARIUM Blij verrast was Theo Jansen, verzorger van onze aquaria, toen hij van een stagiair bij Terra Maris te horen kreeg dat een visser op Tholen een aantal jonge rode poontjes gevangen had en deze aan het museum wilde schenken. Aan levende rode ponen kom je namelijk niet zo gemakkelijk. Zodra het kon, reisde Theo naar Tholen af om ze op te halen. Onze oude rode poon is nog niet zo lang geleden overleden. Hij vormde meer dan tien jaar dé attractie bij een 'Kijkje achter de schermen'. Zeer brutaal hapte de poon menig stukje vis of garnaal uit de kinderhandjes. Samen met zijn prachtige kleuren maakte dit hem tot dé publiekslieveling bij deze activiteit. Ook was deze vis geliefd bij fotografen, omdat hij niet alleen mooi gekleurd is, maar ook qua bouw afwijkt van de 'standaard vissen in het aquarium, zoals zeebaars en harder. Een poon lijkt namelijk over handjes te beschikken. Tussen de voorste drie vinstralen van de borstvinnen heeft deze vissoort geen vlies. Daardoor kan hij deze vinstralen als een soort afzonderlijke vingertjes bewegen en daarmee over de bodem kruipen. In de natuur dient dit krabbelen over de bodem om kleine grondeltjes en garnalen op te jagen en te vangen, of ook wel om zichzelf wat in te graven. Een andere benaming voor een rode poon is 'knorhaan'. Deze benaming dankt de vis aan het knorrende geluid dat hij soms maakt als hij gevangen wordt. Een poon kan zijn zwemblaas samentrekken, waardoor het knorrende geluid ontstaat. De precieze functie hiervan is mij helaas niet bekend, maar mogelijk speelt dit knorren een rol bij de onderlinge communicatie tussen de vissen. Vooral rond de voortplanting schijnen ze knorrig te zijn en soms knorren ze ook als een andere vis in de buurt komt. 't Is bij de knorhanen af, zo'n vis!* Erik Speksnijder De uitdrukking 'Het is bij de knorhanen af', betekent 'het is ongelooflijk'. LANDSCHAP Rode poon. (E. Speksnijder) Een vossenhol met prooiresten. (E. Speksnijder) Een vos. (E. Speksnijder)

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 21