•i A'PTlTv (f. WENST WEDER ZIJDS BEGRIP XV vWt v. JAAR 193612016 dierenrassen te zien. Kom met de auto via de Westerscheldetunnel (die dag tolvrij) of op de fiets via het veer Vlissingen-Breskens. Vanaf het veer is een fietsroute naar Retranchement uitgezet.Ter plaatse zijn fietsen te huur. De toegang is gratis. De stichtingen Cultureel Erfgoed Zeeland, Landschapsbeheer Zeeland en Het Zeeuwse Landschap organiseren deze dag om het publiek de samenhang tussen landschap, natuur en cultureel erfgoed te laten ervaren. Hou de website ErfgoeddagZeeland.nl in de gaten voor actuele informatie! Runa Kuiler GRENSPARK GROOT-SAEFTINGHE VAN START Op 7 juli is een groot grensoverschrijdend project van start gegaan, waarbij Het Zeeuwse Landschap een belangrijke rol speelt: het project Grenspark Groot-Saeftinghe. Aaneengesloten natuurgebieden aan beide zijden van de Nederlands-Vlaamse grens vormen de kern van dit toekomstige grenspark. Aan Nederlandse zijde Het Verdronken Land van Saeftinghe als grootste natuurgebied en naamgever aan het grenspark, en de Hedwigepolder waar de omvorming tot getijdennatuur nog moet plaatsvinden. Op Vlaams grondgebied de Prosperpolder, de Oude Doelpolder en de Nieuwe Arenbergpolder. Bij elkaar zal het aaneengesloten natuurgebied 4700 hectare beslaan, het grootste estuariene gebied van West- Europa. Eén van de opgaven de komende jaren is om een grensoverschrijdend natuurbeheerplan voor het gehele gebied op te stellen. Een voornaam doel daarbij is om een zo groot mogelijke biodiversiteit te bevorderen, met maatregelen die er voor zorgen dat de soortenrijkdom voor de lange termijn gehandhaafd blijft. Tot het grenspark zal ook een 'buitenschil' horen van natuur en waardevol landschap rondom het kerngebied. Ook in die buitenschil zal, bijvoorbeeld door samenwerking met de landbouw, worden geprobeerd de biodiversiteit te versterken. De streekeconomie komt eveneens aan bod: in gesprek met onder anderen ondernemers zal gekeken worden hoe de regionale economie op een verantwoorde wijze kan profiteren van de instelling van het grenspark. Voor uitvoering van het project draagt Europa de komende drie jaar anderhalf miljoen euro bij. Marten Hemminga WESTERSCHELDE ZEEUWS -25-LANDSCHAP Lezers van dit blad en legio andere mensen worden blij van ons mooie Zeeuwse landschap. Ook ik als geboren en getogen Zeeuw, én boer. Daarom feliciteer ik Het Zeeuwse Landschap van harte met zijn jubileum. In de afgelopen tachtig jaar leverde het een grote bijdrage aan het behoud van het oude Zeeuwse land. Zo kun nen de Zeeuwen en bezoekers nog steeds genieten van bijvoorbeeld knotwilgdijken, de Yerseke Moer en Het verdronken land van Saeftinghe. Als boer kijk ik misschien ook met een andere blik naar dat oude Zeeuwse land. Een mooi veld bieten, aardappelen of grasland bekoren mij net zo. Daar kijk ik dagelijks naar, werk ik in en leef ik van. Dat'nieuwe'landschap bepaalt 75% van het huidige Zeeuwse land. Leven van landbouw is nog steeds een taaie klus. Nu móet het modern en doelmatig (en dat geldt ook voor de biologische landbouw), anders is er geen inkomen. Dat betekent rechte en grote akkers, donkergroene lappen grasland, megaschuren en -stal len. Kortom, ontwikkelingen in de landbouw die hun sporen in het landschap nalaten. Wees ervan overtuigd dat de agrariërs daar soms ook moeite mee hebben. De ondertitel van dit prachtige blad luidt: tijdschrift voor natuur, landschap en cultuurhistorie. Vanuit mijn achtergrond klinkt dat toch wat pretentieus. Want hiermee wordt voornamelijk het behouden'oude'land bedoeld. Dan praten we dus over 10% van Zeeland. Akkerbouw, veehouderij en tuinbouw zijn ook natuur, ook landschap en zeker ook cultuurhistorie. Deze be drijfstak ontwikkelt mee met de tijd, omdat het anders ten dode opgeschreven is. Maar mensen die van onze agrarische vergezichten willen genieten accepteren/ snappen dit niet altijd. Ze willen vaak de 'Ot-en-Sien- landbouw'terugzien. Die teneur proef ik ook af en toe in dit tijdschrift en dat stemt mij kritisch. Daarom sluit ik af met de wens dat de landbouw en de natuurbescherming zo veel mogelijk samen optrek ken. We houden allemaal van ons prachtige Zeeuwse landschap. Met wederzijds begrip is er een heleboel te winnen. Jo Kodde, boer in de Oranjepolder, Arnemuiden Jo Kodde. (M. Koning) Ligging en impres sie van het toekom stige Grenspark Groot-Saeftinghe. (Uit: folder Interreg- project Grenspark Groot-Saeftinghe)

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 29