ZEEUWS - 9 waar veel aandacht is voor de natuurwaarden van het platteland. Dat alles met de historische dorpskern van 's-Heer Abtskerke én een vliedberg vlakbij. Een prachtig Zeeuws landschapsbeeld, zoals je ze graag in veelvoud op andere plekken in de provincie zou willen behouden! MARKANTE VERWERVING: KRUISDIJKSCHANS Een andere markante verwerving was die van de Kruisdijkschans in 2010, op dat moment een leegstaand en verloederd gebouw. Maar wel een gebouw, en een plek, van grote historische waarde. Het is in oorsprong een door een gracht en een aarden omwalling omgeven veldschans uit de Tachtigjarige Oorlog, met een stenen verdedigingstoren (redoute) in het midden. Gebouwd in 1639, verloor het fort na verloop van tijd zijn militaire functie. In 1762 kocht Pieter Hennequin, de burgemeester van Sluis, het voor 201 florijnen aan. Hij maakte er een buitenplaats van. Bijzonder is dat hij, tegen de gangbare voorschriften in, de redoutetoren ongemoeid liet. Daardoor konden bij de restauratie van het gebouw onder andere de oude schietspleten als relicten van de oude militaire functie weer teruggevonden worden. Na de periode als buitenplaats was de Kruisdijkschans in de twintigste eeuw tenslotte ook nog als boerderij in bedrijf. Na de restauratie in 2011-2012 zijn alle drie historische gebruiksfasen goed herkenbaar in het complex. De voormalige verdedigingstoren wordt nu bewoond. LAATSTE AANWINST: HOEVE VELDZICHT De Kruisdijkschans niet meegerekend, heeft Het Zeeuwse Landschap nu drie historische boerderijen kunnen veiligstellen. De laatste aanwinst dateert van 2015. Het betreft de hoeve Veldzicht, ten westen van Oud-Sabbinge. Deze (nog bewoonde) hoeve uit 1700 behoort tot de fraaiste resterende historische boerderijen in Zeeland. Het ligt mooi in een eindeloos akkerlandschap. Op dit moment wordt een restauratieplan uitgewerkt. We zullen beginnen met het aanpakken van de grote landbouwschuur; daar is de noodzaak van restauratie het grootst. Als het zover is, zullen we in dit tijdschrift uitgebreid op deze hoeve terugkomen! dr. M.A. Hemminga is directeur van stichting Het Zeeuwse Landschap -LANDSCHAP behoud van gebouwd cultureel erfgoed. Daarbij gaat het in de eerste plaats om waardevol erfgoed in het buitengebied dat zonder tussenkomst van Het Zeeuwse Landschap geheel of gedeeltelijk verloren zou gaan. In de tweede plaats kiezen we bij voorkeur voor objecten die door hun ligging in het landschap karakteristieke Zeeuwse plekken vertegenwoordigen. In 2006 markeerde de aankoop van de (op dat moment ruïneuze) Hoeve van der Meulen met dertig hectare omliggend erf en landbouwgrond het startpunt van die ontwikkeling. In 2009 was de restauratie van dit Rijksmonument gereed. Het is nu een juweel van een object, met een compleet authentiek ingerichte museumwoning. Eromheen liggen de bijbehorende landbouwpercelen gebouwd erfgoed gebouwd erfgoed (Rijksmonument) O overige Rijksmonumenten Het bijgaande kaartje laat zien waar het gebouwd erfgoed van Het Zeeuwse Landschap gelegen is. Onder de negenentwintig Rijksmonumenten in terreinen van het Landschap behoren er vijf tot het gebouwd erfgoed. Daarnaast zijn er vijf gebouwen zonder monumentenstatus, die echter wel degelijk historisch erfgoed zijn. De schaapskooi op de noordrand van Saeftinghe en boerderij 't Hof Waterdunen bij Breskens zijn daarvan voorbeelden.

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 9