m m m Vanaf de dijken langs de Westerschelde en het Waddengebied zie je de laatste echt dynamische natuur die ons land nog heeft. De door het getij droogvallende zand- en moddervlakten bieden voedsel aan vogels en een rustplaats aan zeehonden. Sommige van deze platen zijn met planten begroeid. Het zijn schorren, in het noorden kwelders genoemd. Niet alleen hun natuurwaarde is van belang, ze beschermen ook de dijken. Om die beschermende functie op de langere termijn te kunnen voorspellen én benutten is recent een computermodel ontwikkeld. '>S tv?' -Ji jm:i Een schor is niet Schorren zijn het leefgebied van unieke planten- alleen belangrijk soorten, die daar overleven ondanks de dagelijkse voorde natuur, overstroming met zout water. Het klinkt misschien maar helpt ook vreemd, maar schorren ontstaan dankzij deze planten. mee ons tegen Pioniersoorten, zoals Engels slijkgras en zeekraal, overstromingen te vestigen zich het eerst op het nog kale, tijdens eb beschermen, droogvallende, slik. Dit kan het begin zijn van een (C. Jacobusse) schor. Het nieuwe computermodel is gebaseerd op wetenschappelijk onderzoek naar de ontwikkeling van schorren, gefinancierd door de Stichting Toegepaste Wetenschap. ZICHZELF VERSTERKEND EFFECT Onder geschikte omstandigheden breiden de pionierplanten zich langzaam uit. Het slik moet bijvoorbeeld voldoende hoog liggen. Die hogere delen liggen vaak langs de kust, tegen de dijken en dus komen juist daar de meeste schorren tot ontwikkeling. De stengels en bladeren remmen het langsstromende water. Daardoor kan de in het water meegevoerde modder naar de bodem zakken. Door dit invangen van sediment hoogt de bodem tussen en rond de planten langzaam maar zeker op. In de Westerschelde kan dit wel enkele centimeters per jaar zijn. Steeds meer planten kiemen of groeien uit, waardoor het water nog meer geremd wordt en nog meer modder bezinkt. Dit leidt uiteindelijk tot een grote aaneengesloten vegetatie: een schor. Met het doorgaande invangen van modder hoogt de bodem steeds verder op. Gaandeweg verdringen planten die op deze hogere delen beter en sneller kunnen groeien de pioniersoorten. SCHORCYCLUS Een schor is dynamisch. Aanrollende golven kunnen tot erosie van het hoger geworden schor leiden. De op en tegen de schorrand beukende golven zullen het hier langzaam maar zeker van de begroeiing winnen. De rand brokkelt af, er vormt zich een klif dat steeds verder terugwijkt. Dit kan meerdere meters per jaar ZEEUWS -10-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 10