W zijn. Gaandeweg blijft steeds minder schor over. Op het nieuw ontstane slik op de plaats van het voormalige schor kan het schorvormende proces echter weer van voor af aan beginnen. Onder de juiste omstandigheden kunnen er zich weer pionierplanten vestigen, waardoor het schor zichzelf als het ware verjongt. Dergelijke cycli nemen vele tientallen jaren in beslag. Schorren kunnen dus overleven, vooropgesteld dat er voldoende ruimte is om het schor te laten krimpen zonder dat het helemaal verdwijnt en de omstandigheden gunstig zijn om het weer te laten uitgroeien. DEMPING VAN ENERGIE Het water langs onze kusten bevat energie, omdat het stroomt en golft. Bij storm is de hoeveelheid energie enorm en kan het water een verwoestende kracht hebben. De schorren dempen deze energie, door hun hoger gelegen bodem en door de planten met hun stengels en bladeren. Met andere woorden: schorren maken het water veel 'kalmer', halen de energie er voor een groot deel uit. Daar waar er schor voor onze kust ligt, stroomt het water langzamer en zwakken de golven af voordat ze de dijk bereiken. Schorren helpen dus bij onze kustverdediging. Ook in de winter, wanneer er bijna geen planten op het schor staan, geven de opgehoogde bodem en plantenresten nog voldoende weerstand aan de golven om de kracht van een storm flink te reduceren. ZEESPIEGELSTIJGING Zeespiegelstijging zou schorren kunnen laten 'verdrinken'wanneer het gemiddelde waterpeil sneller stijgt dan de schorbodem ophoogt. Het zeewater langs de Nederlandse kust bevat gelukkig voldoende zand en slib om het proces van schorophoging gaande te houden. Schorverjonging door vestiging van pionierplanten is gevoeliger voor zeespiegelstijging, omdat dit tot grotere golven op het kale slik kan leiden. Zolang factoren zoals verdieping van vaargeulen of een toename van scheepsgolven de fragiele balans tussen groei en erosie niet verstoren, zal het schor zijn belangrijke beschermende functie van onze kustlijn houden. Sterker nog, wanneer we kans zien de natuurlijke cyclus in het schor positief te beïnvloeden, is het schor van groeiend belang voor onze veiligheid tegen overstromingen. KUSTVERDEDIGING Door de energie-dempende werking van een schor kan de erachter liggende dijk minder hoog en breed zijn dan wanneer het water'vrij spel'heeft. Wanneer we dus de ontwikkeling van de schorren in ruimte en de tijd kunnen voorspellen, kan dit een belangrijke stap zijn op weg naar het betrekken van schorren in de bescherming van onze kust. Dat kan aanzienlijk schelen in de kosten van verhogen en verbreden van de dijken. Wetenschappers gebruiken daarvoor computermodellen, die de ontwikkeling van het schor zo goed mogelijk beschrijven. Onderzoekers van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) en de Technische Universiteit Delft (TU-Delft) hebben recent een dergelijk model gebouwd. Daarvoor deden ze zowel onderzoek in het veld, als experimenten in het laboratorium. De huidige versie voorspelt nu nog niet precies hoe een bestaand schor zich in de komende tientallen Schematische weergave van de schorcyclus, zoals in de tekst beschreven. 1. kaal slik 2. pionierbegroeiing 4. hoog schor met klifvorming 3. schorvorming en -uitbreiding 5. eroderend krimpend) schor 6. rekolonisatie jaren zal ontwikkelen, maar er is wel een belangrijke doorbraak gemaakt in het begrijpen hoe het proces van schorvorming en -afbraak werkt. Het model toont nu al hoe plaatselijke omstandigheden, zoals breedte en hoogteligging van het slik en golfslag, de natuurlijke cyclus van schorgroei en kliferosie beïnvloeden. Het nieuwe model helpt de waterbouwkundigen te bepalen hoe schorren in het ontwerp van onze kustverdediging kunnen worden betrokken.TU-Delft, NIOZ enTU-Twente ontwikkelen het model verder. Prof. dr. TJ. Bouma is onderzoeker bij NIOZ-Yerseke, lector bij Hogeschool Zeeland en bijzonder hoogleraar bij de Rijksuniversiteit Groningen, Ir. Z. Hu was promovendus aan de TU-Delft en M.G.F. Zaan is tekstschrijver Hier is na een storm het golf dem pen de effect van een schor goed te zien: het op de dijk aangespoelde ma teriaal ligt achter het schor ruim een meter lager dan verderop, waar geen schor voor de dijk ligt. (V. Vuik)

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 11