ÉÉN VAN DE MOOISTE VOGELGEBIEDEN VAN ZEELAND DE PADEN DP Met: Eric Marteijn, woont in Biervliet, werkt bij Rijks waterstaat en is vogelaar Gids: Awie de Zwart, veldmedewerker bij Het Zeeuwse Landschap. Waar: Paulinaschor, ten zuidoosten van Hoofdplaat tyj- door Carolien van de Kreeke "Toen ik hier vroeger kwam, was de dijk zó aan gelegd, dat hier minder begroeiing mogelijk was," vertelt Eric. "Wat een gigantische verbetering is dit! Want dieren en planten hebben elkaar nodig. Zoals hier, deze prachtige kaardebol. De zaadjes die in het najaar gevormd worden zijn een lekkernij voor putters. Zij zijn in dit gebied in aantal toegenomen." Alsof ze het horen: een groep putters zwiert over het schor/Tachtig, schat ik,"zegt Eric. Hoe hij dat weet? "Jarenlange ervaring. Je telt een groepje binnen de groep en schat een hoeveelste deel dat groepje van het totaal is. Hoe je het óók leert: je schat het aantal vogels en als ze ergens gaan zitten, tel je ze. Dan ga je vergelijken of je een goede schatting gemaakt hebt. In de loop van de jaren lukt dat steeds beter!" Eric blijkt een echte vogelkenner. Hij woonde vroe ger in IJzendijke en zijn interesse voor vogels werd gewekt door Jan de Zwart, Awie's vader. "Ik ben hem er nog altijd zeer erkentelijk voor. Al heel vroeg ont dekte ik hoe vogelrijk het Paulinaschor is. Al 34 jaar ligt dit gebied in mijn Punt-Transect-Telling, oftewel PTT-telling. Dat is voor een landelijk project waarbij je ieder jaar langs dezelfde route loopt, en de vogels telt. Daardoor zie je heel mooi en systematisch wat er in de loop van de jaren aan de vogelstand veran derd is. Rond 1985 bijvoorbeeld zaten hier ongeveer vijfhonderd fraters, drieduizend bonte strandlopers, vijfenveertig sneeuwgorzen en ook regelmatig grote groepen kanoeten of rosse grutto's. Maar nog steeds LANDSCHAP Een kille oostenwind waait vanaf de Westerschelde over het schor. De zon laat zich heel de dag niet zien en de temperatuur is een graad of tien. Het doet ons realiseren dat de herfst echt aangebroken is. Maar dat het Paulinaschor er fraai bij ligt, daar zijn Eric en Awie, staand op de dijk die overzicht biedt over het gebied, het roerend over eens."Kijk eens hoe prachtig de zeedijk aan de rand van het schor kleurt," merkt Awie op. De planten in herfsttooi kleuren de dijk geel, groen en bruin, met allerlei kleurschake ringen daar tussenin. Hij wijst op bezemkruiskruid, ijzerhard en knopherik. Van de laatste laat hij de langwerpige, groene zaaddoos zien. Aan het uiteinde heeft die de vorm van een langgerekte snavel. De zaden lijken los van elkaar te zitten; je kunt precies tellen hoeveel zaden er in de vrucht zitten. ZEEUWS -14 Bonte strandloper in win ter kleed. (C. Jacobusse) Eric Marteijn (links) en Awie de Zwart op het Paulina schor. (C. van de Kreeke)

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 14