u - 7 Ir fÉM- J'-- f' Hoofdplaat Biervliet is dit een erg vogelrijk schor. Veranderingen hebben voor- en nadelen. Momenteel zijn er veel rietgorzen en oeverpiepers, daar rechts hoor je een rietgors. Ja, vogelen doe je vooral met je oren!" Ook de velduil laat zich in deze tijd van het jaar zien. "Ze zijn lang weg ge weest, maar hebben de laatste jaren het Paulinaschor weer ontdekt," weet Eric. "Rond de jaarwisseling is hier de afgelopen jaren de grauwe gors waar te nemen, een in Nederland bijna uitgestorven vogel. Als die gespot wordt, loopt heel vogelend Zeeland uit!" Awie en Eric stappen even het schorgebied in. "Ver kom je niet," waarschuwt Awie, "want kleine en grotere geulen doorsnijden het gebied, waardoor je hier niet kunt lopen. Het is hier een soort Saeftinghe in het klein." Awie vertelt dat hier echter heel an dere planten groeien dan in dat schorgebied in het oosten van de Westerscheide. Dat ligt veel verder landinwaarts, waar het water veel minder zout is. "Het hele Paulinaschor staat vol met echte zoutplanten, zoals schorrenkruid, zulte en zeealsem.""Veel vogel soorten zijn dol op hun zaden," vertelt Eric. Hij heeft al heel wat onderzoek verricht naar de vogels die hier leven. "Zo kun je te weten komen wat vogels eten, door de uitwerpselen te onderzoeken," vertelt Eric. Hij heeft ontdekt dat hier IJslandse grutto's over winteren, een voor Nederland unieke waarneming. Ook ontdekte hij dat regenwulpen op dit schor sla pen. "In de voorjaarspiek waren dat er zo'n veertien honderd. Gelukkig zijn ze er nog altijd, maar wel veel minder in aantal; tussen de twintig en dertig." Een groot schip vaart voorbij."Ze worden steeds groter,"zegt Eric. "Je ontkomt op deze plek niet aan de industrie en schepen. Dow, de kerncentrale en het Sloegebied bepalen de skyline."Ofschoon het op het eerste gezicht geen afbreuk doet aan het uitzicht, hééft het ook wel iets, vinden Eric en Awie. En het is prachtig dat je zó ver weg kunt kijken. "Blijkbaar kunnen veel vogels ook met dit uitzicht leven,"zegt Eric, "want het Paulinaschor is één van de mooiste vogelgebieden van Zeeland." C. van de Kreeke is medewerkster afdeling communicatie van stichting Het Zeeuwse Landschap Het Paulinaschor langs de rijk begroeide dijkg looi ing, met het DOW- industriecomplex in de verte. (C. van de Kreeke) Het Paulinaschor is een schorgebied langs de Westerscheide, ter hoogte van Biervliet. Talloze kleine getijdegeulen doorsnijden het natuurterrein. Het verschil tussen eb en vloed is hier circa 3,5 meter. Grijsgroene en heldergroene tinten van planten domineren het beeld. Paulinaschor is het restant van een omvangrijk schorrencomplex in de monding van de voormalige zeearm De Braakman. Het is niet toegankelijk, maar vanaf de aangrenzende zeedijk uitstekend te overzien

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 19