terra Maris Schoon Zeeland ZEEUWS -16-LANDSCHAP wij houden zeeland mooi! dertien Zeeuwse gemeenten voeren hierin een gezamenlijke strijd tegen zwerfafval. Terra Maris heeft inmiddels drie gast docenten opgeleid. Zij verzorgen work shops op kinderdag verblijven en geven gastlessen op basisscholen in Middelburg, Veere en Vlissingen. Daarnaast organiseren ze in ons museum elke schoolvakantie zwerfafval-activiteiten, zoals knutselen met afval en papier maken. Schoon Zeeland is een campagne voor een mooie, schone provincie. We willen daarmee iedereen stimuleren mee te helpen het zwerfafval in Zeeland aan te pakken! Wilt u meer informatie over Schoon Zeeland of wilt u een gastles of workshop reserveren, kijk dan op: schoonzeeland.nl, e-mail naar reserveringen@terramaris.nl of bel 0118 - 582 620. Sven van Rijswijk WAAR BLIJFT ALLES IN DE WINTER? Op het moment dat ik dit schrijf, is het buiten herfstachtig. Een donkere lucht toont zich boven de oranjegeel verkleurende kastanjes die naast ons museum staan. Het groeiseizoen zit er op en we maken de heemtuin klaar voor de winter. Onze vaste broedvogels zijn grotendeels gevlogen. Overal klinkt nu in de tuin de roep van roodborsten. Ook klinkt hiertussen soms het bescheiden lied van een bladkoning. De meeste van onze tuinvogels zijn naar warmere oorden gevlogen. De kleine karekieten zitten vermoedelijk al in Afrika. De roodborsten die nu zingen zijn voor een deel onze eigen vogels, maar waarschijnlijk zitten er ook dieren bij uit Duitsland of Scandinavië. Zij claimen hier een winterterritorium en brengen er de komende maanden door. Van de bladkoning weten we zeker dat deze niet tot onze vaste tuinvogels behoort, want deze soort broedt in Siberië. Inmiddels zijn ook veel van de insecten gestopt met vliegen. Boven de vijvers vliegen nu nog KERSTACTIVITEITEN BIJ TERRA MARIS Van 24 december tot 8 januari is het kerstvakantie. Terra Maris organiseert weer tal van winterse activiteiten. Natuurlijk zijn er de vaste activiteiten, zoals winterwandelingen, een 'Kijkje achter de schermen van het aquarium'en 'De vogel van de dag'. Nieuw dit jaar zijn de twee familiedagen in het programma. Zo houden we een middeleeuwse familiedag, waarbijTjebbe deTrommelaar samen met bezoekers oude muziek maakt. Ook organiseren we de Winterse Wonder-familiedag. Hoog in het koetshuis van ons museum is een geheim recept gevonden voor een geneeskrachtig Nieuwjaars-drankje, een geluks-elixer. Alle benodigde ingrediënten en kruiden groeien in de tuin van Terra Maris. Bezoekers gaan ze Sneeuwpret, verzamelen en bereiden daarna de speciale elixer. (TerraMaris) Dat moet klokslag 00.00 uur tijdens Oud en Nieuw gedronken worden. Tijdens de kerstvakantie staat de agenda van Terra Maris boordevol van de activiteiten voor de hele familie. Kijk voor meer info op onze website nl.terramaris.nl. Sven van Rijswijk SCHOON ZEELAND Sinds 2015 is Terra Maris als organisator betrokken bij het project Schoon Zeeland. De

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 20