TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl. Voor openingstijden zie terramaris.nl. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. 7- LANDSCHAP enkele heidelibellen, maar ook deze zullen binnenkort uitgevlogen zijn. Vermoedelijk vliegen deze soorten nog zo laat in het najaar om de concurrentie met andere grotere libellensoorten te ontlopen. De laatste vlinder die ik dit jaar in de tuin zag was een kleine vuurvlinder. Het nageslacht van deze fladderaar zal inmiddels weggekropen zijn in de strooisellaag van ons hooiland, net zoals de rupsen van de verschillende zandoogjes. Als half-volgroeide rupsen zullen ze hier de winter doorbrengen. In de vlinderwereld overwinteren de soorten op zeer diverse manieren. De bekende kleine vos en dagpauwoog zoeken een beschut plekje en overwinteren als vlinder. Bij de eerste mooie lentedagen in het voorjaar vliegen zij weer uit. De koolwitjes, die de kolen in de boerderijtuin vele maanden belaagden, zullen hangend in een heg of aan een muurtje als pop overwinteren. Er zijn ook vlindersoorten die net als vele vogels wegtrekken en warmere gebieden opzoeken om te overwinteren. Onder andere de atalanta en de distelvlinder doen dit. Zij trekken in het najaar naar Zuid-Europa. De nieuwe generaties van deze soorten zullen in het late voorjaar of begin van de zomer weer naar ons land trekken. De meeste zoogdieren die in de heemtuin leven ZEEUWS - trekken in de winter niet weg, maar blijven actief of gaan in winterslaap of winterrust. Zo blijven de meeste muizen en ratten, maar ook de bunzing die de tuin bewoont, er de hele winter door hun kostje bij elkaar scharrelen. De egel, ook een vaste bewoner, gaat echter in winterslaap. Zodra de temperatuur overdag richting de tien graden loopt, maakt het dier een soort nestje van grassen en bladeren. Hij kruipt daarin weg en kan er de winter vorstvrij doorbrengen. In de tuin hebben we hiervoor her en der takkenrillen gemaakt. Maar soms komt het voor dat een egel, in plaats van zo'n ril, een grote graspol of struik voor zijn winternest uitkiest. Het kan dan gebeuren dat we bij het winterwerk in de tuin zo'n egel verstoren. Luid sissend en blazend maakt die gras- en bladerenbol dan, want zo ziet hij er dan uit, zijn ongenoegen bekend. Uiteraard is dit spectaculair om mee te maken, maar beslist niet leuk. We proberen zo'n blazend boos bolletje dan snel weer terug te verstoppen. Helemaal voorkomen datje dieren verstoort bij de winterwerkzaamheden kun je helaas niet. Dan moet je binnen blijven zitten. Zo loop je bij het spitten in de tuin nu eenmaal het risico dat uit een verlaten muizengang enkele overwinterende salamanders komen rollen. Uiteraard proberen we de verstoring van overwinterende dieren wel te beperken, door al in het najaar het merendeel van de grote tuinklussen af te ronden. We hopen dat de verstoorde dieren dan nog bijtijds een nieuw winterverblijf kunnen vinden. Erik Speksnijder Roodborst. (Erik Speksnijder) Foto links: Winter in de heemtuin van Terra Maris. (Terra Maris) Overwinterende roesjes (nacht vlinders). (Erik Speksnijder)

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 21