(NITWIKKELING het begin van de herfst schieten de uiteinden van deze uitlopers vervolgens wortel. Op deze wijze creëert de braam vele vooruitgeschoven posten, van waaruit het in het jaar erop nieuw gebied verovert. VAN BLOEMRIJK GRASLAND NAAR DOORNSTRUWEEL Met name in gebieden die bekend staan om hun botanische rijkdom, zoals de Wallen van Retranchement en de Willem-Leopoldpolder, speelt dit probleem. Het uitdijende struweel slokt langzaam maar zeker steeds grotere oppervlakten soortenrijke vegetatie op. Hierdoor verdwijnen niet alleen tal van bijzondere planten, maar komen ook de beheerdoelen in gevaar. Wat op papier te boek staat als bloemrijk grasland verandert in het veld geleidelijk en zonder ingrijpen onherroepelijk in ondoordringbaar doornstruweel. Tijd dus om in te grijpen. Maar hoe? BALANCEREN TUSSEN 'KWADEN' Volledig met wortel en tak uit de grond trekken van de struiken is een eerste optie. Dat is zeer effectief, maar ingrijpend voor de omgeving. Er blijven open kraters achter die het vee op een hellend vlak gemakkelijk verder opentrapt. Er kunnen dan zogenaamde stierenkuilen ontstaan, die bijvoorbeeld bij de Wallen van Retranchement het wallichaam ondermijnen. Dat is uiteraard niet gewenst. Tevens verstoort een dergelijke methode de bodemstructuur zeer, waardoor ook de gewenste soorten kunnen verdwijnen. Een tweede optie is het net boven het maaiveld afzagen van de houtige delen. De structuur van de bodem blijft zo gespaard, maar de wortels blijven zitten. De struiken lopen in het nieuwe jaar weer uit. Toch heeft deze ingreep de voorkeur. Om de struiken zo hard mogelijk te treffen, is afzagen tijdens het groeiseizoen de beste optie. Maar groeiseizoen is ook vogelbroedtijd, dus moeten we toch even wachten. Na het broedseizoen lijkt dan de weg vrij, maar in West-Zeeuws-Vlaanderen is dat toch niet zo. Daar zet op dat moment de zeldzame boomkikker ons de voet dwars. De jonge kikkertjes verlaten half juli het voortplantingswater en kruipen het land op. Overdag houden zij zich schuil in en op de omliggende struwelen, buiten bereik van het vee. Het moge duidelijk zijn dat ook dit niet het juiste moment is om de struiken af te zetten. We moeten dus nog even wachten. Dan valt de herfst in, de temperaturen dalen en de boomkikkers zoeken hun overwinteringsplek op. Eindelijk kunnen we de zaag uit het vet halen en het struweel afzetten. Op dat late tijdstip zijn echter al veel voedingsstoffen naar de wortels afgevoerd. De klap is dus voor de struik minder zwaar en de hergroei in het nieuwe seizoen heviger. Het is niet anders. Herhaling blijft daarom noodzakelijk, tot de struik (of zijn bestrijder) door uitputting de handdoek in de ring werpt. Tsja, het leven van een beheerder gaat niet over rozen of toch wel? A. de Zwart is veldmedewerker district Zuid van stichting Het Zeeuwse Landschap -LANDSCHAP Boomkikkers in een braam in Retranchement. ende

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 7