Twee fazantenhanen. Net als bij veel andere vogels zien bij fazanten de hennen er heel anders uit dan de hanen. De fazantenman is een explosie van glans en kleuren: groene nek, felrode lellen, blauwglanzende kop en koperkleurige, gebandeerde staart. Tenminste zo kan hij er uitzien. Als je nauwkeurig kijkt, zijn er eigenlijk geen twee hetzelfde. Dat komt doordat er kruisingen van verschillende ondersoorten rondlopen. Van de fazant wordt altijd gezegd dat het een exoot is. Historisch gezien klopt dat, want de Romeinen introduceerden het zo'n 2000 jaar geleden als jachtvogel. Dat is echter nog onvoldoende reden om het een exoot te noemen. In dezelfde tijd kwamen met de import van landbouwgewassen ook klaprozen en kamille in ons land. Niemand die erover piekert die als exoten te bestempelen. Er is dan ook meer aan de hand. KIPPEN VAN DE BARON Vooral vanaf de late middeleeuwen zijn fazanten gekweekt en losgelaten voor de jacht. Veel mensen dachten dat de fazant het zonder regelmatige bijplaatsing van gekweekte exemplaren niet zou redden. Of dat zo is, is maar zeer de vraag. Nu het loslaten van gekweekte fazanten sinds decennia verboden is, lijkt de soort zich, na een aanvankelijke aantalsvermindering, prima te handhaven. Wordt het niet eens tijd fazanten van het stigma van (ongewenste?) vreemdeling te verlossen? Dat het dier geliefd is als jagersbuit kan het tenslotte zelf ook niet helpen.Toch lijkt het erop dat ook dat bijdraagt aan de geringe waardering voor de'kippen van de baron', zoals ze wel eens meesmuilend genoemd worden. Bovendien versterken jagers die fazanten bijvoeren het beeld van een niet-wilde vogel. ONOPVALLEND ÉN LUIDRUCHTIG Genoeg gefilosofeerd. We gaan eens kijken hoe de fazant zich in het veld gedraagt. Dat kan gemakkelijk, want de kleipolders van Zeeland vormen één van dé fazantenbolwerken van Nederland. Zij kunnen zich in het veld heel onopvallend ophouden. De argeloze wandelaar schrikt zich een hoedje als een rondscharrelende fazant ineens met luid misbaar op de wieken gaat. Niet alleen de snerpende roep is luid, ook de vleugels maken bij het opvliegen, door de stevige, weinig flexibele veren, flink herrie. Vooral de hennen blijven dankzij hun perfecte schutkleur onopgemerkt. Hun camouflage biedt natuurlijk vooral bescherming tijdens het broeden. Want een fazantennest ligt plompverloren op de grond in het open veld. Zonder de camouflage van ma zou waarschijnlijk een groot deel van de nesten vroegtijdig verloren gaan. De fazantenhen vertrouwt ZEEUWS - 8-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 8