i ZEEUWS -9-LANDSCHAP maar als er verstoring optreedt, rent zo'n toom kuikens Een fazantenhen alle kanten op. Ma vliegt daarbij onder luid misbaar op valt nauwelijks op. naar een verderop gelegen schuilplek. Zodra het gevaar geweken is krijgt ma al haar grut met haar zachte, maar doordringende lokroep weer bij elkaar. Dat is veel meer dan je durfde hopen toen je onbedoeld zo'n fazantengezinnetje met je aanwezigheid verstoorde. Als de fazantjes nog maar een week oud zijn kunnen ze al prima vliegen. Als ze dan verstoord worden en alle kanten opstuiven, lijkt het al helemaal alsof dat nooit meer goed gaat komen. Geen paniek; het komt altijd weer goed. Het kan best even duren voordat het complete gezin herenigd is, maar met kuikens die al vanaf de eerste dag zelfredzaam zijn als het om hun natje en hun droogje gaat, kan er heel wat gebeuren zonder dat het misloopt. Fazantenjong. Fazanten zijn eigenlijk verschrikkelijk leuke beesten. Volledig geïntegreerde vreemdelingen die we gewoon als onze eigen vogels moeten koesteren. In deze tijd van het jaar hebben ze nauwelijks rust, want de hennen mogen tot 31 december en de hanen zelfs tot eind januari vrij bejaagd worden. Toegegeven: dat is het doel waarvoor ze oorspronkelijk zijn geïntroduceerd. Maar wordt het niet hoog tijd om ook daar eens kritisch over na te denken? C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap die alleen maar aangevallen omdat ze het territorium betreden? Wie het weet mag het zeggen. Er zijn in ieder geval weinig of geen betrouwbare waarnemingen van fazanten die eieren of kuikens van weidevogels verorberen. NESTVLIEDERSVAN KALIBER Terug naar het fazantennest. Als alles goed gaat, komen na circa 24 dagen broeden de jonge fazantjes uit het ei. Dat zijn nestvlieders van een bijzonder kaliber. Vanaf dag één scharrelen ze hun eigen kostje bij elkaar. Weliswaar onder het toeziend oog van moeder fazant, op haar schutkleur en blijft bij nadering heel lang op het nest. Soms zolang, dat een argeloze passant al tot op een meter van het nest genaderd is. In dat geval zijn twee reacties mogelijk. Als het even kan sluipt de fazantenhen voorzichtig en ongezien van het nest. Als het gevaar geweken is, zet ze zich weer aan haar taak om de eieren te bebroeden. Maar het komt ook voor dat de hen in paniek raakt en luid roepend van het nest opvliegt. Ze weet dat het nest ontdekt is, en zal er nooit meer terugkeren. ONVERKLAARD GEDRAG Van fazanten is bekend dat ze heel vaak een ei leggen in het nest van andere vogels. Vroeger was dat schering en inslag bij patrijzennesten. Maar die zijn inmiddels zó schaars geworden, dat dat maar zelden meer geconstateerd wordt. Ook in nesten van eenden dumpen ze geregeld een ei. Vaak wordt dat uitgelegd als 'legnood', maar het komt té dikwijls voor om een sluitende verklaring te zijn. Plattelandsbewoners zeggen wel dat fazanten slordige ouders zijn, maar ook dat klinkt weinig wetenschappelijk. Het is een gedragsuiting waarvan we de achtergrond gewoonweg niet weten. Er is trouwens wel meer in het bestaan van de fazant dat onbegrepen is. Neem de felheid en hardnekkigheid waarmee broedende weidevogels zoals kieviten en tureluurs rondscharrelende fazanten aanvallen. Die weidevogels vallen normaliter alleen predatoren zoals kraaien, reigers, eksters en hermelijnen aan. Die vormen een wezenlijk gevaar voor de eieren en kuikens. Geldt dat ook voor de fazanten? Of worden

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 9