t *- Ik kan me nog goed de verbazing - nee, de verbijstering - voor de geest halen toen ik voorjaar 2014 met een collega de net geplaatste 'strandslaaphuisjes' op het Sophiastrand westelijk van Wissenkerke zag. Strandslaaphuisjes? Bepaald niet! Dit waren permanente recreatiewoningen, notabene in het Natura2000~gebied Oosterschelde. OP KOERS Duinen op Schouwen: nieuwe verblijfs- recreatieve ontwikke lingen uitgesloten. (Provincie Zeeland) Het Zeeuwse Landschap probeerde daar samen met de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) actie tegen te ondernemen, maar voor juridische blokkades was het inmiddels te laat. Uit een door de ZMf opgesteld overzicht van plannen voor nieuwe recreatieparken die'in de pijplijn'zaten, bleek in diezelfde tijd dat er een onrustbarend groot aantal nieuwe ontwikkelingen aan zat te komen. Het schrikbeeld van de Zeeuwse kust als een slechte kopie van de volgebouwde Belgische kust doemde op. BESCHERM DE KUST De ontwikkelingen langs de kust waren niet alleen voor veel Zeeuwen een zorg. Dat bleek wel toen ruim een jaar geleden minister Melanie Schultz besloot om het algemene bouwverbod langs de Nederlandse kust te laten vervallen. Zo zou er meer ruimte komen voor economische activiteiten. Dat leidde tot een nationale golf van verontwaardiging. Natuurmonumenten startte, samen met Het Zeeuwse Landschap, ZMf en enkele andere organisaties die al bezig waren met een actieprogramma voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust, daarop de landelijke actie 'Bescherm de kust'. Binnen de kortste keren tekenden meer dan 100.000 mensen de petitie tegen het besluit van de minister. Ook de Tweede Kamer zag de opheffing van het bouwverbod niet zitten. Nog dezelfde maand kwam de minister op haar besluit terug, vanwege de "enorme discussie en onrust". De ongereptheid van de Nederlandse kust bleek heel veel mensen zeer na aan het hart te liggen. VISIE IN WORDING Natuurlijk heeft de landelijke actualiteit zijn weerslag gehad bij het opstellen van de Zeeuwse Kustvisie, wat in maart 2016 onder verantwoordelijkheid van gedeputeerde Carla Schönknecht van start ging. Een brede groep van maatschappelijke organisaties en overheden, waaronder Het Zeeuwse Landschap, Noordzeekustgemeenten, Rijkswaterstaat en Waterschap Scheldestromen, heeft zich gebogen over de vraag hoe de kust te beschermen en waar recreatieve ontwikkelingen wel of niet toelaatbaar ZEEUWS -12-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 12