Een ongerepte kust ligt veel mensen na aan het hart. zijn. Dat betekent automatisch dat er een balans is gezocht tussen de diverse belangen. Maar, het concept van de kustvisie zoals het nu is, zet beslist stappen vooruit in de bescherming van de kust. Er liggen nu heldere uitgangspunten voor de recreatieve bebouwing van stranden, duinen en het achterliggende agrarische landschap. Daar waar wél nieuwe recreatieve ontwikkelingen mogelijk zijn, is dat duidelijk begrensd. Afgelopen winter is het concept van de Zeeuwse kustvisie ter beoordeling besproken in de diverse sectoren die hebben meegedaan aan de opstelling ervan. Hopelijk blijft de tekst in grote lijnen ongewijzigd, want wat er nu in is opgenomen, is de moeite waard. HET STRAND IS VAN EN VOOR IEDEREEN Strand en strandbebouwing krijgen speciale aandacht in de visie. Logisch, want de stranden zijn een toeristische attractie bij uitstek. Er zijn in principe eindeloze mogelijkheden om die uit te baten, met meer strandhuisjes, badpaviljoens, dagcabines,Maar daar is de kustvisie duidelijk mogelijk, maar alleen binnen de begrenzing van het bestaande bebouwde gebied. De insteek daar is om in te zetten op kwaliteitsverbetering die aansluit bij het eigen karakter van de diverse badplaatsen. HOUD ACHTERLIGGEND GEBIED OPEN Belangrijk is ook de keuze die de visie maakt voor het beschermen van het achter het strand en de duinen liggende agrarische gebied. Terecht, want de geleidelijke overgang van de buitenrand van strand, duinen en badplaatsen naar het open agrarische landschap is een wezenlijk onderdeel van de aantrekkelijkheid van de kustzone. Om de openheid van dat landschap te behouden, worden nieuwe verblijfs-recreatieve ontwikkelingen uitgesloten. Op de boerenbedrijven blijven kleinschalige ontwikkelingen nog wel mogelijk, maar het stap voor stap verder volbouwen van het agrarische gebied met nieuwe bungalowparken is in ieder geval niet meer mogelijk. Positieve elementen dus, waar de natuurorganisaties blij mee zijn. Jammer, maar helaas onontkoombaar, is dat er nog flink wat recreatieve ontwikkelingen gerealiseerd zullen worden, ondanks de uitspraken in de kustvisie. De zogenaamde 'pijplijnprojecten', plannen die al in aanbouw zijn of waar al vergunning voor is verleend, gaan gewoon door. Verder is het ook heel wenselijk dat - nu uitbreiding van recreatieve bebouwing in de kustzone een halt toe is geroepen - een voor de hand liggende Domburg: in badplaatsen blijven ontwikkelingen mogelijk. (Provincie Zeeland) in. Ten eerste is als helder uitgangspunt gesteld dat het strand van en voor iedereen is. Dat sluit het in bezit krijgen van 'eigen plekjes' uit. Verder mogen de bestaande strandslaaphuisjes en dagcabines blijven staan, maar is verdere recreatieve bebouwing uitgesloten. Dat is een stap vooruit in de bescherming van de kust! In de badplaatsen zijn overigens wel verdere ontwikkelingen ontwikkeling naar bouwen op meer landinwaarts gelegen locaties (bijvoorbeeld langs de delta wateren) ook wordt gereguleerd. De openheid en eigenheid van Zeeland zijn te belangrijk om dat te laten liggen! dr. M.A. Hemminga is directeur van stichting Het Zeeuwse Landschap. ZEEUWS-13-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 13