van Terra Maris ROGGEN-EN HAAIENEIEREN UIT ür Oil]j j I3 Vorig jaar vond mijn dochter een kluwen met negen eieren van de hondshaai en ik een eikapsel van de zeldzame blonde rog. Deze winter leverde een korte wandeling langs de dijk van Inlaag 's-Gravenhoek op Noord-Beveland in totaal al bijna veertig kapsels van drie verschillende soorten op. ZEEUWS -18-LANDSCHAP Tot de inventaris van ons museum behoort een kleine verzameling gedroogde zeedieren. Deze bestaat voor een deel uit exemplaren die door wijlen Lieven Braber bij elkaar gebracht zijn. Lieven was een student visserijbiologie die in 1971 overleed. Ondanks z'n jonge leeftijd, hij werd slechts 26, had hij toch al een aanzienlijke collectie van met name strandvondsten opgebouwd. Zijn nabestaanden schonken zijn verzameling in 1982 aan het toenmalige Zeeuws Biologisch Museum, de voorloper van Terra Maris. Er bevinden zich onder Eikapsels van andere gedroogde zeenaalden, harnasmannetjes haaien en roggen en andere vissen, zeesterren en rugschilden van van Lieven Braber. inktvissen in. Lievens collectie is verdeeld over een (E. Speksnijder) aantal ladenblokken. In zijn collectie zitten onder andere eieren van de stekelrog, de blonde rog, de winterrog, de golfrog en de vleet. Opvallend is dat de meeste van deze kapsels in Zeeland gevonden zijn. Ze zijn bijna alle op de stranden van Haamstede en Renesse opgeraapt. Loop bij een wandeling langs het strand in de winterperiode op de heen- of de terugweg eens onderlangs de duinen. Juist op deze plaats, en dus niet langs de vloedlijn, zijn de eieren van roggen en haaien te vinden. Als een kapsel namelijk aanspoelt, droogt deze al vrij snel op, waarna de wind ze gemakkelijk tegen de duinen aan blaast. Leg bij thuiskomst de eikapsels een nachtje in een bakje met water. Hierdoor zuigt het ei zich vol en laat z'n verse kleur en grootte weer zien. Dan kan de soort gedetermineerd worden. Dat kan met één van de online determinatietabellen van stichting Anemoon (anemoon.org) of de Dutch Shark Society (dutchsharksociety.org). Een Nederlandse zoekkaart van de Dutch Shark Society en Sharktrust is aan te vragen via Nationaal Park Oosterschelde (np-oosterschelde.nl/contact/bestellen- informatiebrochures.htm). Eén lade vind ik persoonlijk erg mooi om te zien. Dat is die met eikapsels van roggen en haaien. Ik mag namelijk ook graag naar deze ei-restanten zoeken. Veel van de soorten die Lieven verzamelde ben ik helaas nog nooit langs de kust tegengekomen. Nog steeds kunnen zeldzame soorten gevonden worden, maar de diversiteit die Lieven in de jaren zestig van de vorige eeuw wist te verzamelen laat wel zien dat er inmiddels veel in de samenstelling van de vispopulaties langs de Nederlandse kust veranderd is. Toen waren nu zeldzame soorten als golfrog, blonde rog en vleet nog nauwelijks bedreigd en spoelden hun eikapsels dan ook vaker aan. Inmiddels moetje hier meer moeite voor doen, maar des te groter is de voldoening als je er één vindt! Erik Speksnijder

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 22