Heel veel dus! Helaas worden lang niet alle kuikens volwassen. Een bruine kiekendief, een grote roofvogel, legt vier of vijf eieren. Hoe meer gevaren er voor de jongen zijn, hoe meer eieren er gelegd worden. Het wordt steeds iets eerder warm, waardoor er al eerder eten is voor de kuikens, zoals insecten en wormen. Dat de vogels al in de winter een ei gaan leggen, zal nooit gaan gebeuren. Wil je eens een broedende vogel zien? Vraag aan papa of mama of je een nestkastje op mag hangen. Of misschien hebben jullie dat al. Houd in de gaten of er vogels komen die kijken of dit nestje iets voor hen is. Kijk regelmatig hoe vaak je de vogels bij de kast ziet, en wat ze doen. Als je geluk hebt zie je de jongen uitvliegen! Tekst: Carolien van de Kreeke Illustraties: Herman Nauta, www.hermannauta.nl Iedere vogelsoort legt eieren met een eigen maat, vorm en kleur. Over het algemeen geldt: hoe groter de vogel, hoe groter het ei. Een zwanenei is wel 11 centimeter lang en 7 centimeter breed, terwijl het eitje van het goudhaantje maar 1,3 bij 1 centimeter is. Eieren kun je goed herkennen aan de kleur. Reigers, eenden en ganzen leggen bijvoorbeeld eieren met maar één kleur: lichtgroen, bruingroen of wit. Maar de meeste eieren hebben meerdere kleuren en stipjes, vlekjes en strepen. Vogels leggen steeds vroeger in het jaar eieren. Dat komt door de klimaatverandering. Het bekendste ei uit de natuur is misschien wel het kievitsei. Een kievit legt meestal vier grijsgroene eieren, met zwarte spikkels. Het eerste kievitsei dat wordt gevonden is een symbool dat het voorjaar begonnen is! Waarom breekt een ei niet als een vogel erop zit te broeden? Dat komt door de vorm. Ronde vormen zijn heel sterk. Daarom breekt een ei ook makkelijker in het midden door dan op de ronde 'punten'. Een pimpelmees, die jij vast wel eens in de tuin ziet, legt tien tot dertien eieren.

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 27