ZEEUWS -2 Graafmachines aan het werk in Het Zwin. (F. Schenk) Groenling. (C. Jacobusse) Fred Schenk GEVERS BEDANKT! We zijn altijd weer aangenaam verrast met de vele giften en andere financiële bijdragen die we - naast de donateursbijdragen - zeer geregeld ontvangen. Tijdens het verwerken van de jaarlijkse contributies viel ons op dat veel donateurs méér overmaken dan de gevraagde twintig euro. Het doet ons goed dat onze achterban ons werk een warm hart toedraagt! We ontvangen regelmatig anonieme giften. De gevers maken zich daarbij dus niet kenbaar. Vanaf deze plaats willen we hen hartelijk bedanken. Daarnaast ontvangen we regelmatig een gift ter gelegenheid van een verjaardag of huwelijksjubileum. Geweldig dat mensen in plaats van voor zichzelf voor de Zeeuwse natuur een cadeau vragen! Er zijn ook mensen met een groen hart die Het Zeeuwse Landschap in hun testament opnemen. Als daar vragen over zijn: schroom niet om ons te bellen. Want beheer en behoud van natuur, landschap en cultuurhistorie van Zeeland is en blijft onze voortdurende zorg. Carolien van de Kreeke UITBREIDING VAN HET ZWIN Het Zwin ligt op de grens tussen Vlaanderen en Nederland, in de gemeenten Knokke-Heist en Sluis. De verzanding van dit grensoverschrijdende slikken- en schorrengebied wordt momenteel aangepakt. Tezamen met een uitbreiding van 120 hectare natuur, waarvan 10 hectare in Nederland, levert het een bijdrage aan het natuurherstel van de Westerschelde. Het natuurgebied is een laatste overblijfsel van de historische toegangsgeul naar Brugge. Het is een intergetijdengebied waar eb en vloed nog vrij spel hebben. Een unieke leefomgeving van slikken en schorren met een rijkdom aan bijzondere plant en vogelsoorten. De uitvoering van het zogenoemde Natuurpakket Westerschelde is een taak van de Provincie Zeeland. Samenwerking vindt plaats met verschillende Vlaamse overheidsorganisaties: het Agentschap voor Natuur en Bos, het Agentschap Maritieme Dienstverlening en Kust, de Vlaamse Milieumaatschappij en de Oostkustpolder. Daarnaast is er afstemming met waterschap Scheldestromen, gemeente Sluis, Rijkswaterstaat en stichting Het Zeeuwse Landschap. Een Belgische aannemer voert de aanpassingen uit. In maart 2016 is gestart met de voorbereidende werkzaamheden. Sinds augustus werkt de uitvoerder aan het uitdiepen en verbreden van de Zwingeul. Deze klus nadert zijn voltooiing en wordt in maart dit jaar afgerond. Aansluitend zal het natuurgebied uitgebreid en broedvogeleilanden, fiets- en wandelpaden en uitkijkpunten aangelegd worden. Als laatste zijn het afgraven van de Internationale Dijk en de verlenging van de Zwingeul tot in de Willem Leopoldpolder in het Vlaamse deel voorzien. Naar verwachting is de uitbreiding van Het Zwin in 2019 gereed.

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 28