•T STA weilanden waar de boeren uitsluitend ruige stalmest gebruiken. De laatste telling in het gebied leverde ruim 6.000 vogels op, van 46 soorten. Die vogelrijkdom omvat natuurlijk ook de nodige roofvogels die op de grote hoeveelheid prooidieren afkomen. Blauwe kiekendief, torenvalk, buizerd, sperwer en velduil werden deze winter bij de tellingen meerdere keren waargenomen. Niet bij de officiële tellingen gesignaleerd, maar ook regelmatig in het gebied te vinden zijn havik, ruigpootbuizerd, smelleken, ransuil en kerkuil. Het Stolpweggebied ontpopt zich meer en meer tot een hotspot voor vogels, of het nou om broedvogels als patrijs, velleeuwerik en graspieper gaat, of om overwinteraars als de blauwe kiekendief en de groenling. Al met al vormt het project een prachtig voorbeeld van wat er met een brede samenwerking voor de natuur van het boerenland kan worden bereikt. Chiel Jacobusse Velduil. (C. Jacobusse) De huidige opjager bij de entree van Oranjezon. Tijdens de werkzaamheden blijft het natuur gebied toegankelijk. (N. van den Berg) OVERWINTERAARS RONDOM DE STOLPWEG 213 veldleeuweriken, 292 groenlingen en 156 watersnippen. Zomaar een paar cijfers uit de laatste wintertelling van vogels die in het akkergebied rondom de Stolpweg op Schouwen verblijven. Daar initieert Het Zeeuwse Landschap in nauwe samenwerking met een aantal boeren die aangesloten zijn bij Poldernatuur Zeeland, een aantal maatregelen ten gunste van akkervogels. Het gaat onder meer om het laten overwinteren van stoppels, het aanleggen van een vogelakker en de realisatie van extra brede akkerranden. Partners in het project zijn onder andere de provincie Zeeland, Vogelbescherming, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de Wildbeheereenheid Schouwen- Duiveland. De maatregelen zijn zowel bedoeld voor de broedvogels als voor de in het akkergebied overwinterende vogels. Het lijkt erop dat ze nu al hun vruchten afwerpen. Onze tellers troffen er zeer hoge aantallen vogels aan. Die zijn overigens van heel divers pluimage. Een onvervalste akkervogel als de veldleeuwerik verblijft graag tussen de winterse stoppels. Zaadeters als de groenling en de ringmus profiteren van de vele zaden in de vogelakker. De vele watersnippen groepen samen op enkele IÉFM&- t - WERKZAAMHEDEN POMPSTATION ORANJEZON Dit jaar gaat Evides werkzaamheden uitvoeren bij de entree van natuurgebied Oranjezon. Evides wil de drinkwatervoorziening borgen door een nieuwe zogenoemde opjager te bouwen. Een opjager is een gebouw met een reinwaterkelder, die zorgt voor voldoende waterdruk. In het zomerseizoen is de waterafname vanwege de vele toeristen vele malen hoger. De huidige opjager is vanwege zijn leeftijd aan volledige vervanging toe. De nieuwe opjager wordt fraai in het landschap ingepast. De werkzaamheden worden goed afgestemd met Camping Oranjezon en Het Zeeuwse Landschap. Uiteraard doet Evides er alles aan om eventuele overlast voor de natuur en voor de bezoekers van het duingebied te voorkomen en te beperken. De toegangswegen en wandelpaden blijven toegankelijk. Voor meer informatie en/of vragen: kijk op evides.nl/oranjezon. Caroüen van de Kreeke ZEEUWS -25-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 29