"Het is afwisselend werk in de buitenlucht." maken van musters (wilgentakkenbundels) en het bijhouden van de natuurakkers en het erf. Bas Lagendijk, lid van de ploeg: "Wij vinden het erg leuk en belangrijk om een bijdrage te leveren aan de instandhouding van zo'n bijzondere plek als Hoeve van der Meulen." VERENIGING PSYIENT Wij werken ook al jaren samen met Vereniging Psyient uit 's-Gravenpolder. Deze biedt een nuttige dagbesteding aan mensen die psychiatrische ondersteuning hadden of hebben. Dat gebeurt 'op maat', in diverse branches, en dus ook in het natuurbeheer. Vrijwel wekelijks is er een ploegje in één van onze terreinen te vinden, vanuit Psyient begeleid door Wijnand Lammers. Onze ervaringen zijn zeer positief. Wijnand daarover: "Het Zeeuwse Landschap biedt ons een breed scala aan werkzaamheden die goed in de smaak vallen bij onze mensen. De samenwerking en afstemming met Het Zeeuwse Landschap loopt daarbij gesmeerd." De werkzaamheden, zoals knippen en scheren van heggen, knotten van wilgen en het netjes houden van erfverhardingen voeren de cliënten met zorg uit. Uitbesteden aan de reguliere markt zou bij gelijkblijvende kosten kwaliteitsverlies opleveren. Ondertussen heeft Wijnand een beroepsopleiding in het natuurbeheer gevolgd. Hij is daarmee een hele goede schakel tussen de groepen die hij begeleidt en het werk dat ze uitvoeren, kundig op het gebied van zowel zorg als natuurbeheer. RECLASSERING Enkele jaren geleden informeerde Reclassering Nederland bij ons of werkgestraften beheer- werkzaamheden konden uitvoeren. Zij bieden mensen de mogelijkheid een werkstraf uit te voeren. Het doel daarbij is een bijdrage te leveren aan een betere en veiligere maatschappij. We zijn de samenwerking aangegaan, tot wederzijdse tevredenheid. Wekelijks stemmen we met werkmeesters Ton Naaktgeboren en Johan Drent werkzaamheden af. Dat hangt af van de groepsgrootte en -samenstelling, de weersverwachting en uiteraard de prioriteiten binnen het beheer. Vele hekken van onze weilanden kregen al een verfbeurt, akkerdistels worden gemaaid en vuil geruimd. Ton en Johan hebben verantwoordelijk werk en een rol die veel menselijk inzicht vraagt. Ze lichten toe: "Enerzijds zijn er de juridische kaders: er moet een werkstraf uitgevoerd worden en er is dwang. Anderzijds willen we het gedrag van de betrokkenen gunstig beïnvloeden, door te ondersteunen bij zelfreflectie en zich verantwoordelijk opstellen, en door de motivatie aan te wakkeren." Het helpt daarbij om in een vrije omgeving, in weer en wind, klussen uit te voeren voor een organisatie als de onze. De vele positieve reacties laten zien dat het werken in de natuur prettig is. Eén van de deelnemers: "Het is afwisselend werk in de buitenlucht en we komen op plaatsen waar we nog nooit geweest zijn. Sommigen ervaren het alsof ze ontvoerd worden; zó ver van de bewoonde wereld!" Werkmeesters Ton Naaktgeboren (links) en Johan Drent van Reclas sering Nederland. (H. Simons) Wijnand Lammers (rechts) bij een versnipperaar. (Vereniging Psyient Nederland) Naast een bedrijfsmatige zit er dus beslist ook een menselijke en maatschappelijke kant aan ons natuurbeheer. Wij vinden het belangrijk om naast het behoud van natuur en landschap ook een bijdrage te leveren aan mens en maatschappij. Dat doen we traditioneel door terreinen open te stellen én de samenwerking met de hierboven genoemde groepen en organisaties. Dat levert in meerdere opzichten 'winst'op, waar we allemaal wél bij varen. H. Simons is hoofd terreinbeheer Noord van stichting Het Zeeuwse Landschap ZEEUWS - 7-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 7