uisdijkschan alfweg tussen 99 en Elderschans (70) Sluis (98) aanleg van de Zoete of Varsche Vaart weer als handels stad op de kaart te zetten waren van korte duur. STAATSEN EN SPAANSEN De Tachtigjarige Oorlog brak uit (1568- 1648); Sluis kwam in de vuurlinie te liggen. De constante dreigingen en wisseling van de macht tussen Staatsen en Spaansen leidden tot veel aanpassingen van de d De Elderschans is na 1604 opgericht door de Staatsen, ter verdediging van Aardenburg. De schans lag strategisch op het kruispunt waar de wegen naar Heille en Sluis zich split sen. Het is een schans met dubbele omwalling waarvan de binnen- en buitengracht nog zichtbaar zijn. Later werd het een buitenplaats. Het huidige kasteel is 19e eeuws en is momen teel een luxe hotel. zji j binnen het Natuurnetwerk Zeeland verworven zijn, ontstaan er nog meer mogelijkheden voor recreatieve ontsluiting, beleving, cultuurhistorie én natuur. Met deze herinrichting van de buitenste verdedigingswerken is niet alleen de geschiedenis ZEEUWS - 9- zijn verrassende an potten, cte stoffen zijn n vertellen en (handels) im te zien was /erk. De grote en vloer hebben tot veel speculaties geleid. Uit archeologisch onderzoek blijkt het om een suatiesluis te gaan. Deze dateert waarschijnlijk uit de achttiende eeuw, toen het gecontroleerd inunderen van het omliggende gebied bij oorlogsdreiging van groot strategisch belang was. LANDSCHAP Bij graafwerkzaam heden kwamen restanten van een suatiesluis tevoorschijn. (N. van den Berg) Rond 1400 was Sluis de grootste haven van Noord-Europa. De stad had haar succes te danken aan de ligging bij de zeearm- getijdengeul het Zwin en aan haar rol als overslaghaven van Brugge en Gent.Tijdens de Tachtigjarige Oorlog zijn de middeleeuwse muren als verdediging vervangen door aarden wallen. Van de middeleeuwse vestingwerken vind je nog overblijfselen in de Westpoort, Waterpoort, Zuidpoort en Oostpoort. Je fietst langs de Westpoort (Stenen beer). Lees daar het informatiebord. ol en natuur als de taan. dschap bij is medewerker Deel van de buitenste vestingwerken van Sluis rond de geaccentueerde fundamenten van de Toren van Bourgondië. (Dat@fact)

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 13