SAMENKOMSTVAN LANDBOUW EN NATUUR fel wLmtmI -^11! d - rl ZLTO-raad Zeela -< Op Schouwen worden akkers natuurvriende lijk bewerkt. (C. Vreugdenhil) Tussen het zomergraan is er ruimte voor wilde akkerplanten. (C. Vreugdenhil) Joris kent de agrarische sector uit de dagelijkse praktijk: naast zijn werk als voorzitter runt hij samen met zijn vrouw een akkerbouwbedrijf bij Nieuw-Namen in Zeeuws-Vlaanderen. We spreken af op het ZLTO-kantoor in Colijnsplaat, om een paar onderwerpen eens van twee kanten te bekijken. GEWASBESCHERMINGSMIDDELEN Nationaal en internationaal is voor natuur beschermingsorganisaties het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen in de landbouw een belangrijk aandachtspunt. Met name het gebruik van neonicotinoïden is de laatste jaren flink omstreden. Dat zijn insecticiden die zo'n twintig jaar geleden zijn geïntroduceerd; tegenwoordig zijn ze wereldwijd de meest gebruikte middelen om schade door plaaginsecten te voorkomen. Probleem is dat niet alleen plaaginsecten het loodje leggen, maar alle insecten, ook de nuttige, die via de plant of in de directe omgeving met het spul in aanraking komen. Aangezien veel vogels hun hele leven of een deel daarvan insecten als voedsel nodig hebben, wordt er in wetenschap pelijke publicaties een verband gelegd tussen het gebruik van neonicotinoïden en de teruglopende aantallen vogels op het platteland. Logisch dus dat de natuurbescherming aandringt op een beperking van of zelfs verbod op het gebruik. Hoe kijkt de ZLTO-regiovoorzitter daar tegen aan? ZEEUWS -12 Joris wijst er op dat het gebruik in Nederland alleen onder strikte voorwaarden is toegestaan. Een absoluut verbod, of het nou gaat om neonicotinoï den of andere middelen, vindt hij op dit moment niet erg realistisch. Om de hoog-productieve landbouw in Nederland te kunnen voortzetten, zijn gewasbeschermingsmiddelen eenvoudigweg nog onmisbaar. Bovendien doen simpele verboden ook geen recht aan de complexiteit van de praktijk. Zo kan beperkt gebruik van een middel bij de start van de teelt soms voorkomen dat er grootschaliger gebruik in een latere fase nodig is. Hij geeft ook aan dat de toenemende maatschap pelijke aandacht voor gewasbeschermings- c<_ - if-:..

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 22