de tablet kan hij precies de aantallen oplezen."Jammer dat de zomergasten, zoals visdief en boerenzwaluw, er ondanks deze zomerse dag nog niet zijn," vindt Pepijn. Daarvoor is het nog wat te vroeg in het jaar. Een reliëf rijker deel van de Platen van Valkenisse. (C. van de Kreeke) /ri De laatste uren van deze dag werkt Pepijn op zijn werkplek in Wilhelminadorp aan de'Kwaliteitstoets Waterwingebieden Oost-Zeeuws-Vlaanderen'."Eens in de twaalf jaar stellen we een nieuw beheerplan op. Dat is best een lange periode. Daarom voeren we na zes jaren een zogenoemde kwaliteitstoets uit. We kijken dan bijvoorbeeld of de geplande maatregelen uitgevoerd zijn nodig om een deel van de zandplaat zó op te kunnen hogen dat de effecten op de bestaande natuurwaarden en de ligging van het gebied toch zo klein mogelijk zijn." 3 j Hoewel het uitzicht op zowel de Zeeuws- Vlaamse als Bevelandse kant prachtig is hebben de mannen vooral oog voor de vogels. Tijmen tuurt met de verrekijker naar de rand van de zandplaat. "Roep alles wat je ziet, dan voer ik het in "zegt Pepijn. Hij bedient een tablet waarop een vernuftig programma staat dat mede ontwikkeld is door zijn collega's. Daarmee noteert hij niet alleen de vogelsoort, maar ook het aantal en de plek. "Ook voer ik in wat ze doen: foerageren, rusten of vliegen. Zo krijgen we een idee van het huidige belang van het gebied voor de verschillende soorten," licht Pepijn toe. "Twee bergeenden, rustend. Eén middelste zaagbek, rustend. Twaalf scholeksters, vliegend. Ik ben nu tot en met die donkere pol begroeiing," meldt Tijmen. De tablet is een belangrijk hulp middel bij het invoeren van wat gezien wordt. (C. van de Kreeke) Als de boot helemaal rondom gevaren is en alle vogels aan de rand geteld zijn, worden de tellers op de plaat afgezet. Fred vaart ondertussen verder om zeehonden en vogels in een ander deelgebied te tellen. Hij zal ons straks aan de andere kant van de plaat ophalen. Op het harde zand stappen de mannen door. Alleen als er door de kijker getuurd moet worden staan ze stil. Het is bijzonder hoe vogelaars blijkbaar genoeg hebben aan een half woord. Soms is de spreektaal bijna steno. Alles'verdwijnt'in de tablet. Tijdens de oversteek wordt de plaat reliëfrijker; kleinere en grotere geulen slingeren door het licht begroeide landschap. Laarzen zijn een must. In het meest oostelijke deel is er sprake van een jong schor. "In het najaar is het hier een paars gele bloemenzee van zeeasters," weet Pepijn. 3 j Tijdens de terugvaart, met de wind in de haren en het zout op de lippen, wordt een boterhammetje verorberd en het telresultaat geëvalueerd. "De smienten zijn langzamerhand vertrokken. We telden er nu aanzienlijk minder dan de vorige keren," merkt Pepijn op. Vanaf ZEEUWS - worden en of de planten en dieren zich naar wens ontwikkelen." Uit deze toets blijkt helaas dat de bodem erg verzuurt en planten-doelsoorten rap verdwijnen. "Daar moeten we wat aan doen. Misschien helpt het toevoegen van kalkrijk steengruis of sporenelementen aan de bodem."Om de mogelijkheden te verkennen, heeft Pepijn een afspraak met een gespecialiseerd bedrijf dat de bodem zal onderzoeken. "Ik kijk al uit naar de onderzoeksresultaten en een proef om de achteruitgang te stoppen." C. van de Kreeke is medewerkster afdeling Scholekster, communicatie van stichting Het Zeeuwse Landschap (C. Jacobusse) iï-landschap:

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 29