te^ "i y TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl. Voor openingstijden zie terramaris.nl. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landscha kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. bijzonderheden. We verbouwen ook diverse soorten sla, zoals webss wonderfull, bindsla, Romeinse sla, meikoningin, great lakes en wonder der vierjaargetijden. Gewassen zoals radijs, pastinaak, wit-, groen- en roodlof, wortelen, erwten, sperzie- en pronkbonen staan vaak in kratjes bij de uitgang, zodat bezoekers ze kunnen meenemen voor het avondeten. Al deze gewassen zie je bij Terra Maris in één oogopslag en na het bekijken kun je ze nog proeven ook! Als dat geen natuurbeleving is Geert Piksen, Tuinman Terra Maris tronkenbijtjes, grote klokjesbijen en andere soorten. De pottenbakkerswesp is een soort die graag gebruikt maakt van de boorgangen in de insectenblokken met een diameter van 4 tot 5 mm. In deze gangen maakt de wesp kleine kamertjes van leem, die hij vult met spinnetjes en waarbij het vrouwtje een eitje legt. Als de pottenbakkerswesp even van huis is, probeert de goudwesp Trichrysis cyanea als een koekoek in zo'n kamertje een eitje te leggen. Meestal heeft de goudwesp z'n werk gedaan voordat de rechtmatige eigenaar terug is, maar soms gebeurt het dat ze elkaar in het nestje treffen. Dan volgt een heftige strijd, waarbij de pottenbakkerswesp de goudwesp probeert dood te steken. Meestal mislukt dit, want de belaagde beschikt over een dik pantser en rolt zich bij bedreiging als een egeltje op. Daardoor zijn de meest kwetsbare delen goed beschermd. Als de larve van de goudwesp uit het ei kruipt, doodt deze als eerste eventuele andere goudwespeneitjes en/of larven, waarna hij de larve of het eitje van de gastheer opeet. Hierna doet hij zich tegoed aan de voorraad spinnetjes, waarna hij zich, na een dag of vijf, verpopt. Enkele weken later sluipt een nieuwe goudwesp uit. Mocht het al laat in het seizoen zijn, dan overwintert de goudwesplarve, om pas in het nieuwe jaar te verpoppen en uit te sluipen. Als een goudwesplarve in een kamertje van een bij terechtkomt, wacht hij meestal totdat de bijenlarve alle stuifmeel en nectar opgegeten heeft en gaat verpoppen. Voor stuifmeel haalt de goudwesplarve namelijk z'n neus op. Bah, dat is voer voor bijen. Erik Speksnijder Aardbeispinazie in de heemtuin. (E. Speksnijder) In de boerentuin. (Terra Maris) De goudwesp Trichrysis cyanea. (E. Speksnijder) GOUDWESPEN De bezoeker van de landschapstuin die de 3 insectenmuur goed bekijkt, kan ze niet missen. Rond de insectenblokken kruipen vanaf het voorjaar tot in het najaar fraai metallic gekleurde, kleine wespen rond, met onwaarschijnlijke kleuren. Sommige zijn glimmend groenblauw van kleur, andere groenrood of rozeblauw. Dit zijn goudwespen. Ze zijn parasitair en worden ook wel koekoekswespen genoemd: de larven leven van de larven van andere solitaire bijen en wespen en/of het voedsel dat die verzamelen. Een in de tuin talrijke goudwesp is Trichrysis cyanea. Die is klein en blauwgroen en heeft helaas nog geen Nederlandse naam. Misschien dat hij ooit blauwe goudwesp gaat heten, want zo noemen onze oosterburen hem, in het Duits dan. Trichrysis cyanea parasiteert vooral de nesten van pottenbakkerswespen, maar ook wel de nesten van ZEEUWS -17-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 31