van Terra Maris i mm IB MM KLEINE ZWARTKOP UIT 'Ir' Tri zangvogel in Nederland. De soort is dan ook als een dwaalgast te bestempelen. Wat een opvallend detail is aan al die waarnemingen in Nederland, is dat het allemaal mannetjes waren. De eerste keer werd een kleine zwartkop in 1980 gezien middenin Amsterdam. De laatste keer was in april 2006 in Bergen, Noord-Holland. Er zijn daarna nog een paar meldingen geweest, maar de waarnemingen daarvan waren te kort ofte vaag om met zekerheid te zeggen dat het om de kleine zwartkop ging. In Zeeland is in het voorjaar van 2014 een waarneming geweest van een kleine zwartkop aan de Babelweg in Domburg. Een erkend vogelaar heeft toen een vogel weg zien vliegen die erg veel op een kleine zwartkop leek. Bovendien had hij de typische 'ratelroep'gehoord, maar ook nu helaas net te kort. Normaal gesproken is de kleine zwartkop een standvogel rond de Middellandse Zee, wat wil zeggen dat deze in hetzelfde gebied broedt én overwintert. Slechts een gering aantal kleine zwartkoppen trekt weg naar Noord-Afrika. Het exemplaar uit onze collectie is echter niet op eigen kracht naar het noorden getrokken, maar destijds uit Spanje meegenomen door preparateur Wim Phaff. Jaren geleden hadden zijn ouders een huisje in Spanje in de buurt van Altea Lavieja. Om heerlijk in de zon en uit de wind te kunnen genieten had het huisje een glazen windscherm. Helaas is de kleine zwartkop daar tegenaan gevlogen. Wim heeft hem meegenomen, opgezet en vervolgens een plekje gegeven in onze collectie, waar het beestje dus nog steeds te vinden is. Jan Tuin Kleine zwartkop. (J. Tuin) ZEEUWS -18-LANDSCHAP Op de zolder van museum Terra Maris is het op dit moment een drukte van belang. We zijn er namelijk bezig met het herinrichten van de ruimtes. Het is de bedoeling om al het moois dat nu nog'verstopt' is in kasten meer zichtbaar te maken voor het grote publiek. Dat is een hele operatie. Niet alleen maken we de ruimte toonbaar, maar het is ook een enorme verhuizing van de opgezette dieren, botten, schedels en andere zaken. Dat betekent in feite dat een groot deel van de collectie door onze handen gaat. Veel werk, maar ook leuk, omdat je weer eens de objecten ziet die je de laatste jaren wat minder vaak nodig hebt gehad. We proberen onze collectie zoveel mogelijk Zeeuws te houden, maar af en toe kom je iets tegen waarvan je je afvraagt hoe dat in onze collectie terecht is gekomen. Zoals één van de opgezette vogeltjes. In de kast hebben wij namelijk een preparaat van een kleine zwartkop. Niet echt wat je noemt een Zeeuwse vogel. Sterker nog, je kan het niet eens een Nederlandse vogel noemen, want tot nu toe zijn er slechts negen geaccepteerde waarnemingen bekend van deze

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 32