21-LANDSCHAP Hoewel de rust kernkwaliteit is, laten we het publiek waar het kan graag van dit natuurpareltje meegenieten. De schoolklassen blijven welkom en in het voorjaar houden we er excursies. Ook wordt een fotohut gerealiseerd. Zo laten we zoveel mogelijk mensen meegenieten van de rust en stilte van de eendenkooi. Het is maar één van de ogenschijnlijk tegenstrijdige opgaven waar het beheer ons hier voor stelt. Het nieuwe beheerplan heeft op al die uitdagingen een antwoord gevonden. Kooiker Annet de Ruyter inspecteert A. de Ruyter is kooiker bij stich ting een vangpijp. Het Zeeuwse Landschap. (C. Jacobusse) soorten, maar ook van hun verspreiding en 3 habitatkeuze. Moderne technieken als het'zenderen' van vogels bieden tegenwoordig echter veel betere mogelijkheden dan het klassieke ringwerk.Toch is het vangen nog steeds van wetenschappelijk belang. Zo worden tegenwoordig bloedmonsters van gevangen eenden gecontroleerd op besmettelijke ziekten zoals de vogelgriep. Het'vangklaar'houden van de kooi is dus geen'lege huls'om het afpalingsrecht te behouden. TWEEDE BEHEERPLAN PERIODE Toen we in 2004 het tweede beheerplan opstelden, was vooral het realiseren van aanpassingen in het gebied aan de orde. De noodzaak van grootschalig ingrijpen in de dichtslibbende kooiplas werd steeds urgenter. Ook kwam er steeds meer oog voor de microbiotopen die van groot belang zijn voor de ongekend rijke insectenfauna van de s. eendenkooi. Dat laatste komt met name doordat er daar nooit pesticiden gebruikt zijn. Daarnaast speelt de aanwezigheid van microhabitats ais dode en kwijnende bomen en geleidelijk verlopende bosranden een cruciale rol. De aandacht voor ongewervelden leidde er zelfs tot de aanleg van ZEEUWS is: de kooi moet geschikt zijn om eenden te vangen. Dat is immers het doel waarvoor die is opgericht. Daarbij ging het oorspronkelijk om de vangst voor consumptie. Uiteraard gaat het daar in onze kooi niet meer om. Maar eenden worden er nog wel degelijk gevangen. Niet voor de pan, maar voor de wetenschap. In onze kooi worden al sinds de jaren vijftig eenden geringd. Dat geeft niet alleen een mooi beeld van de trekroute van de verschillende een speciale steilwand voor insecten. Ook was er toenemende aandacht voor natuurbeleving. Zo legden we vast alle basisscholen in de gemeente Tholen jaarlijks uit te nodigen voor een educatief bezoek aan de eendenkooi. NIEUW BEHEERPLAN Het tweede beheerplan was dus veel meer dan het eerste 'intern gericht'. Dat geldt ook voor ons nieuwste beheerplan. Heel belangrijk punt was de vraag of we het vangklaar houden, met alle bijbehorende werkzaamheden en verplichtingen, moesten handhaven. Nu de laatste jaren veel op natuurbeheer bezuinigd is, kon die vraag niet uitblijven. Kooibeheer is relatief intensief en duur. Gelukkig is de vraag met een volmondig'ja'beantwoord. De rust in en om het gebied is van cruciaal belang voor de grote natuurwaarde van het gebied. Alleen actief kooien waarborgt die kwaliteit. Dat betekent ook dat de 'schotelvorm'van het kooibos -met lage begroeiing rond de kooiplas - door dunnen en snoeien intact blijft. Zo hoeven invallende en uitvliegende eenden geen steile vlucht te maken.

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 35