Tekst: Carolien van de Kreeke Illustraties: Herman Nauta, www.hermannauta.nl Meestal is een dijk de grens tussen zee en land. Het bijzondere aan Het Verdronken Land van Saeftinghe is, dat het aan de buitenkant van de dijk ligt, dus aan de kant van de zee. Bij laagwater is Saeftinghe een heel groot gebied, maar met hoogwater is het grotendeels overstroomd en lijkt het dus heel wat kleiner. Saeftinghe was vroeger bewoond. Er woonden mensen in dorpjes en er stond zelfs een kasteel! Maar vroeger waren de dijken minder sterk en zo gebeurde het dat'de Heerlijkheid Saeftinghe' in de golven verdween. Ga zelf ook op pad langs de Wannes en Keetje-route in Het Verdronken Land van Saeftinghe. Voor drie euro kun je een rugzakje huren met uitleg en materialen. Vooraf reserveren bij het bezoekerscentrum (saeftinghe. eu) voorkomt teleurstelling. De route gaat over het buitendijks gelegen plankierpad. Ook leuk voor een origineel verjaardagsfeestje! In Het Verdronken Land van Saeftinghe groeien heel bijzondere planten. Het zijn stoere bikkels, want iedere vloed overspoelt ze met zout zeewater. De planten die in Saeftinghe groeien, hebben dan ook allemaal een manier om hier te kunnen overleven. Saeftinghe is voor veel vogelsoorten een heel belangrijk leefgebied. In de wintermaanden leven er duizenden ganzen. Je raadt vast waar de rietzanger en de rietgors broeden?! Juist, in het riet. Een andere voor Saeftinghe kenmerkende vogel is de kiekendief; een grote, bruine roofvogel. Hij eet met zijnn scherpe snavel graag kuikens van andere vogelsoorten. Kuikens worden ook wel 'kiekens' genoemd, en zo kwam hij aan zijn naam. ZEEUWS -23-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 37