Het Zeeuwse Landschap beperkingen; zij zijn namelijk een zeer grote verstoringsbron. Deze huisdieren zijn in hun gedrag voor vogels minder voorspelbaar dan mensen. Ook verontrusten honden een groter oppervlak dan mensen die een gebied bezoeken. In onze communicatie houden wij rekening met de effecten op onze gebieden. Wij vertellen graag over belangrijke ontwikkelingen in de Zeeuwse natuur. Dit kan echter ook leiden tot meer bezoekers in deze gebieden en daarmee een verstoring van juist deze natuurwaarden. Zo was er vorig jaar een broedende bijeneter in één van de gebieden: uniek voor Zeeland. Als dit direct gecommuniceerd was, zouden grote aantallen vogelfotografen het broedsucces hebben kunnen verminderen. Daarom is dit nieuws pas na het uitvliegen van de jongen wereldkundig gemaakt. Momenteel zoeken wij naar de juiste manieren om dit soort bijzondere ontwikkelingen toch beleefbaarte maken. De natuurwaarde blijft hier uiteraard leidend. OVERTREDING Helaas overtreden nog steeds mensen de regels die gelden in een natuurgebied; zij zien de ernst van de gevolgen niet in. Een duidelijk voorbeeld speelde zich vorig jaar af op Neeltje Jans. Hier broedden op een stuk strand diverse dwergsterns. Dit gebied was afgezet met een koord; informatieborden gaven uitleg over de functie van dit strand als broedgebied. Helaas zijn daar toch mensen schelpen gaan zoeken, waarna alle broedsels mislukten. De mensen die de borden negeerden hadden de (kleine) dwergsterns niet gezien, waardoor zij dachten geen schade te berokkenen. Helaas staat dit incident niet op zichzelf en is de handhaving in de provincie nog onvoldoende om hier beter tegen op te treden. Verstoring blijft de komende jaren een onderwerp op de agenda van Het Zeeuwse Landschap. Hierbij gaat de zoektocht naar een goede balans tussen natuurbehoud en natuurbeleving door. Hopelijk werkt u hier ook aan mee! K. van der Vlugt is beleidsmedewerker Natuur en Landschap bij stichting Het Zeeuwse Landschap. Volg hem op twitter: @keesvanderviugt belangrijk onderdeel van het takenpakket van Het Zeeuwse Landschap. In onze gebieden zoeken we continu naar manieren om zoveel mogelijk van de natuur te kunnen genieten en tegelijkertijd de rust zo zoveel mogelijk te bewaren. Zo vinden de excursies in Het Verdronken Land van Saeftinghe in een vast en beperkt deel plaats, terwijl de ervaring erg bijzonder blijft. Ook is de Yerseke Moer slechts een deel van het jaar opengesteld voor bezoekers. Daarnaast staan er diverse kijkschermen en vogelhutten in en rond onze gebieden, zodat eenieder van de bijzondere vogels kan genieten, zonder te (veel te) verontrusten. Voor honden gelden er bij sommige gebieden van Een slechtvalk kan paniek in kustbroedkolonies veroorzaken. (F. Schenk) Paniek in de broedkolonie op de Hooge Platen: de grote sterns gaan massaal op de wieken. (F. Schenk) ;eeu\®$ /13- landSKai

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 13