'lijf wêBêSSÊÊè^^^* TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl. Voor openingstijden zie terramaris.nl. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landsch kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. uitzoeken'vormden de start van een jarenlange verzamelwoede en groeiende kennis van schelpen. Binnen de Werkgroep Geologie - Gerard is al tientallen jaren lid - ontstond een vriendenclubje met andere schelpenliefhebbers. Een grote lach verschijnt op Gerards gezicht als hij aan de tijd terugdenkt, toen hij met zijn en hun gezinnen op fossielen-verzameltocht ging in Frankrijk. Bijna 15 jaar geleden benaderde Betty Ras hem tijdens een bijeenkomst van die werkgroep. Zij was voor het toen nog Zeeuws Biologisch Museum op zoek naar 'iemand die iets van schelpen wist'. Gerard:"Na enige bedenktijd ben ik gaan kijken naar het spul, om te zien of ik het interessant vond. Ik dacht: wat weinig en alles door elkaar. Er waren wel een paar hele interessante dingen, met hele mooie etiketjes. Daar viel ik toen voor. Ik besloot de uitdaging aan te gaan om van al dit materiaal één geheel te maken." Gerard heeft van zes verzamelingen, door Zeeuwse verzamelaars geschonken, één indrukwekkende museumcollectie gemaakt én geregistreerd."Die oude etiketjes zijn eigenlijk kleine geschiedkundige documentjes, die mogen niet weg"aldus Gerard. Bij de omvorming naarTerra Maris is er in overleg met hem voor de schelpencollectie een speciale depotkast ontworpen. Er zijn ook fossiele schelpen uit de omgeving van Antwerpen in de schelpencollectie opgenomen. "Voor het opnemen van het Antwerpse spul heb ik nog wel op onze directeur moeten inpraten, omdat hij eigenlijk alleen Zeeuws materiaal wilde. Wat ik ook begrijp, hoor. Het feit dat dat heel veel over de herkomst van de Zeeuwse schelpen vertelt, overtuigde hem. Gelukkig maar, want nu is het een hele mooie en complete verzameling fossiele schelpen, waar ik best een beetje trots op ben." Gerard heeft voorde bezoekers een schelpenladekast in het museum ingericht, die niet alleen grote, kleine, veel voorkomende en zeldzame schelpen toont, maar waarin ook allerlei leuke schelpenweetjes verwerkt zijn. Heeft hij een favoriete schelp? Hij antwoordt resoluut: "Nee, elk schelpje is een kunstwerk op zich. Ze zijn me allemaal even lief, ik vind ze allemaal prachtig." Gerard werkte bijna vijftien jaar elke vrijdag trouw in zijn eigen 'hoekje'vrijwillig aan deze monnikenklus. "Ik kom altijd met heel veel plezier naarTerra Maris. Niet alleen voor de schelpen. Soms neem ik een hele lange pauze als ik weer vlinders en libellen in de prachtige tuin fotografeer. Eigenlijk vind ik teveel dingen leuk. Niet alleen schelpen en mineralen, maar ook vlinders, libellen en orchideeën. Ik heb al duizenden foto's en dia's; toch blijf ik fotograferen. Ik heb met mijn vrouw Jeanne zóveel gezien en ben overal geweest. Maar ook dichtbij huis kan ik zó genieten van de natuur!" Terra Maris heeft dankzij Gerard een unieke schelpenverzameling, waar we heel erg trots op zijn! Op dit moment werken we aan een open schelpendepot, zodat u vanaf komend voorjaar kunt genieten van deze indrukwekkende museumcollectie, gemaakt door Gerard Geuze. Carolien Schaap Herfst op Terra Maris; op Kabouterpad'. (Terra Maris) Gerard Geuze bij 'zijn' unieke schelpencollectie van Terra Maris. (Carolien Schaap) ZEEUWS -17- LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 21