Aan de westrand van Zeeuws-Vlaanderen, ten zuiden van Retranchement, ligt tussen de Kanaalweg en de Vlaamse grens 't Vienkenist. Ondanks het kleine oppervlak van nog geen zes hectare, is dit natuurgebiedje het bezoeken meer dan waard. De afwisseling van kleine, bloemrijke weilanden, bosjes, hagen, poelen en een dijk maakt het gevarieerd en soortenrijk. Je mag hier vrij rondstruinen om volop van al dit moois te genieten. De helft van het terrein is eigendom van natuurbeschermer Sjaak Herman, die het begin jaren negentig op eigen initiatief als natuurgebied inrichtte. Sjaak hield daarbij veel rekening met de eisen van de boomkikker. Ook de strategische ligging voor deze toen nog sterk bedreigde soort speelde een rol bij de aankoop van het perceel. In 2004 voegde Het Zeeuwse Landschap hier een nieuw verworven deel aan toe. Beide eigenaren werken er goed samen. Zo is er één kudde runderen die beide deelgebieden begraast. Dat is gunstig voor de verspreiding van zaden, via zowel de vacht als het maagdarmkanaal. Ondanks dat't Vienkenist nog relatief jong is, ontwikkelde het zich al tot soortenrijke natuur. Dit komt door de grote variatie aan gradiënten: van nat naar droog, van kalkrijk zand naar zavel en klei, en van kort begraasd grasland, via ruigte en struweel tot bos. Ook speelt de gunstige ligging in het Zeeuwse Natuurnetwerk een rol, waardoor organismen het gebied eenvoudig kunnen bereiken. Zo vormt het een belangrijke'stapsteen'voor de boomkikker: vanaf de Wallen van Retranchement heeft deze soort, mede via 't Vienkenist, de Wallen van Sluis kunnen rekoloniseren. Wie een boomkikkerorkest wil horen, kan het best op een warme meiavond komen luisteren. Met een beetje geluk kekkeren er dan tientallen mannetjes. Overdag zijn ze met goed weer op de braambladen in zonnige struwelen te bewonderen. Door hun perfecte camouflage zijn ze lastig te vinden. Andere bijzondere dieren en planten die je hier kan zien zijn de zomertortel, spotvogel, kneu, vijfvlek- sintjansvlinder, gaffelwaterjuffer, vuurlibel, echt- en fraai duizendguldenkruid, schaafstro, zomerbitterling, moeraswespenorchis, rode ogentroost en goudhaver. Ook de cultuurliefhebber komt hier aan zijn trekken. Zo staat er een historisch waardevol veldschuurtje van begin vorige eeuw. Koeienwachters die met enkele dieren de polder introkken om bermen en overhoekjes te begrazen, gebruikten de veldschuur als tijdelijke stal. Vroeger waren ze algemeen, maar tegenwoordig zijn ze vrijwel overal verdwenen. Vandaar dat Het Zeeuwse Landschap het in 2014 renoveerde, mogelijk gemaakt door de Nationale Postcode Loterij. P. Calle is medewerker ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap 't Vienkenist met de gerenoveerde veldschuur. (L. Calle) ZEEUWS -19- LANDSCHAP Vuurlibel. (P. Hoppenbrouwers

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 23