Anders is dat met de dag-actieve soorten, zoals de sint jansvlinder en de metaalvlinder. Die vliegen in de volle zonneschijn en bovendien hebben ze uitbundige kleuren. Voor rupsen van nachtvlinders geldt hetzelfde als voor de volwassen dieren. Veel soorten leven solitair en zijn prima gecamoufleerd, zoals de rups van de pauwoogpijlstaart. Die bootst in de tekening op de flanken zelfs de nerven van een blad na. De rups van de kamille-uil leeft tussen de kamillebloemen en heeft daar perfecte schutkleuren. Schutkleuren zijn overbodig voor harige rupsen, die met gif gevulde haren hebben, zoals de meriansborstel en de grauwe borstel. De rupsen van de in de duinen veel voorkomende bastaardsatijnvlinder kunnen met hun giftige haren zelfs voor mensen serieuze huidproblemen veroorzaken. De wereld van de nachtvlinders is boeiend, maar we krijgen er in het dagelijks leven maar weinig van te zien. Over de meer dan vierhonderd nachtvlinders die in Zeeland voorkomen gaat het volgende, rijk geïllustreerde achtste deel van de Fauna Zeelandica: Nachtvlinders in Zeeland. De prijs voor dit 248 pagina's tellende boek bedraagt slechts 19,90, exclusief 3,60 verzendkosten. Het boek kan besteld worden door 23,50 op rekening NL71ABNA 0510336167 over te maken, ten name van Het Zeeuwse Landschap, onder vermelding van Fauna Zeelandica nachtvlinders. Afgehaald in Bezoekerscentrum Saeftinghe of op het kantoor in Wilhelminadorp kost het boek 19,90. Donateursprijs 15,00. C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap iEUVfS 4 21 - LANDS»

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 25