Paddenstoelen vind je vooral in de herfst. Ze zijn er eigenlijk het hele jaar. Meestal zijn het alleen schimmeldraden in de grond of in het hout van een boom, wat met een moeilijk woord de zwamvlok heet. Meestal kun je die niet zien. In de herfst komen de paddenstoelen die je wél ziet hieruit tevoorschijn. De groei van een paddenstoel lijkt wel een beetje op een appelboom. De boom is er het hele jaar, net als de zwamvlok. In de herfst krijgt de appelboom vruchten, de appels. In de appels zitten pitjes, dat zijn de zaadjes. De paddenstoel kun je vergelijken met een appel. In een paddenstoel zitten ook een soort zaadjes. Die heten echter sporen. Ze zitten verstopt onder de hoed. Sommige schimmeldraden groeien vanuit één plek, als een groot wiel. Alleen aan de rand daarvan verschijnen de paddenstoelen. Die staan dan ook in een cirkel. Vroeger dachten de mensen dat daar heksen gedanst hadden. Op de plaats waar zij een rondje dansten, verschenen de paddenstoelen. Vandaar de naam heksenkring. Er bestaan ook paddenstoelen die er uitzien als een bol. In die bol ontstaan de sporen. Als ze rijp zijn, barst de wand van de bol open en stuiven de sporen er als een rookpluim uit. De wind kan ze dan verspreiden, om op andere plekken een nieuwe zwamvlok te laten groeien. Als je op zoek gaat naar paddenstoelen, neem dan een spiegeltje mee. Daarmee kun je gemakkelijk onder de hoed kijken. Ze zien er daar vaak heel mooi uit. ^^De bekende paddenstoel met de rode hoed en witte stippen is de vliegenzwam. Vroeger maakten de mensen een papje van de vliegenzwam, met melk of suiker. Dat gebruikten ze als vliegenvanger. Als een vlieg hiervan snoepte, ging die dood. Paddenstoelen zijn een soort vuilnismannetjes van de natuur. Ze groeien altijd op iets: op bladeren, takjes of een boomstam. Daar vinden ze hun voedsel. Met hun worteltjes halen ze dat er uit. De ondergrond breekt zo langzaam af en verdwijnt uiteindelijk. Zo zijn paddenstoelen de opruimers in de natuur. ZEEUWS -23-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 27