BLAUWVLEUGE DUINSABELSPRINKH I if Hi Lila Eén van de leukste taken van de afdeling Ecologie is het inventariseren in onze natuurgebieden. Hierbij letten we vaak speciaal op planten en dieren die aangeven dat een gebied goed ontwikkeld is; de zogeheten doelsoorten of kwalificerende soorten. Zo kijken we in de open duingebieden van Oranjezon naar de duinsabel- en de blauwvleugelsprinkhaan. Uitstekend sprink- hanenbiotoop in de duinen van Oranjezon. Gecamoufleerde nimf (onvolwas sen stadium) van blauwvleugel sprinkhaan. Deze insecten zijn indicatoren voor een goede afwisseling van ruigtes, kruiden, lage begroeiing, korstmoshellingen en open zand. Deze verschillende landschapselementen zijn belangrijk voor diverse organismen die in het duingebied leven. CAMOUFLAGE De blauwvleugelsprinkhaan is één van de mooiere sprinkhanen in de duinen. Hij heeft een fantastische camouflage. Net uitgekomen is hij meestal zandkleurig en valt nagenoeg weg tegen de zandige plaatsen waar hij uit het ei kroop. Met het groter worden verplaatst het dier zich soms van de open geboorteplaats naar zandige korstmoshellingen of open bosranden in de buurt. Ook hier is hij dan weer perfect gecamoufleerd. Tot twee dagen voor de laatste vervelling kan het dier zijn kleur namelijk nog aanpassen aan de ondergrond van zijn leefgebied. Dit heeft tot gevolg dat we op korstmoshellingen veel exemplaren vinden met een grijze bandering en dat langs de bosranden het grijs vaak combineert ZEEUWS -6 met een bruine band. De grijs-gebandeerde sprinkhanen vallen perfect weg tegen een achtergrond van grijzige korstmossen, terwijl bruin-gebandeerde op een zandige plek met her en der wat losliggende takjes en duinsterretjesmos nauwelijks zichtbaar zijn. Het enige moment waarop een blauwvleugel-sprinkhaan zich verraadt,

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 6