Het beheer bij Het Zeeuwse Landschap is zeer veelzijdig. Zo beheren we topnatuur waaraan amper een mensenhand te pas komt, maar zijn er ook terreinen waar we wekelijks diverse werkzaamheden uitvoeren. mrnmm Een natuurakkerin de Yerseke Moer. (H. Vermin) In de Slikken van de Heen vindt bijvoorbeeld jaarrondbegrazing plaats met Konik paarden en Schotse Hooglanders. Zij beheren het gebied, maar voor een optimaal resultaat zou het aantal grazers hoger moeten zijn. Dan zouden we alleen nog werkzaamheden hebben aan rasters, wandelpaden en dergelijke en niet meer hoeven te maaien en snoeien. CULTUURHISTORISCHE TERREINEN Er zijn dus natuurgebieden waar we wekelijks komen, zoals Hoeve van der Meulen bij 's-Heer Abtskerke en de buitenplaats Landlust in Heinkenszand. Dit zijn druk bezochte cultuurhistorische plekken, die een zeer specifiek beheer behoeven om de historische waarde te behouden. De natuur profiteert hier wel van, maar toch kunnen we deze terreinen nooit 'aan de natuur overlaten'. De bezoekers willen onderhouden paden, informatieborden, geschoren hagen, bloemenperken en wat al niet meer dat zij bij dergelijke oude locaties verwachten. In deze terreinen willen we dat de natuurwaarden zich ook zoveel mogelijk ontwikkelen, wat vaak een secuur beheer met zich meebrengt. Zo voeren we er werkzaamheden uit zoals het schonen van poelen, het maaien van riet, het zaaien van oude graangewassen en bloemenmengsels en het snoeien van hoogstamfruitbomen en andere cultuurhistorisch waardevolle bomen. Inspectie van een uitkijktoren door Hein Vermin. (P. Calle) NATUURLANDBOUW Omdat de landbouw veel intensiever is geworden, kiezen we er als natuurbeheerders bewust voor om ook akkers zoals in de'goede oude tijd'te beheren. Bijvoorbeeld de teelt van oude graangewassen brengt grote en specifieke natuurwaarden met zich mee. Dat graan zaaien we in lage dichtheden, zodat akker(on)kruiden ruimte krijgen om te groeien. We gebruiken alleen ruige stalmest, in kleine hoeveelheden, voor een goed bodemleven. Deze factoren zorgen ervoor dat akkerkruiden, die vroeger heel gewoon waren, weer op de natuurakkers van Het Zeeuwse Landschap terugkomen. 10- LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 10