Hetzelfde geldt voor het behouden en aanplanten van oudefruitrassen in onze boomgaarden. Er zijn zelfs exemplaren uit de negentiende eeuw. Dergelijke bijzondere en oude bomen bieden een woonplaats aan tientallen soorten korstmossen, mossen en vogels. Het zijn hoogstam-fruitbomen, die tegenwoordig niet meer binnen de fruitteelt worden gebruikt. Ze zijn onhandig om het fruit van te plukken en te onderhouden, maar o zo belangrijk voor de natuur. Dit is de reden dat Het Zeeuwse Landschap deze geregeld aanplant, zeker in terreinen waar deze van oudsher al voorkwamen. BOEREN IN HET BEHEER Op Schouwen-Duiveland voert Het Zeeuwse Landschap met boeren werkzaamheden uit voor de patrijs. De interactie met de boeren werkt prima. We bundelen hierbij de kennis en het beheer, om samen tot een beter resultaat te komen. Het komt er op neer dat de landbouw hier kleinschaliger wordt. Onder andere door het maken van akkerranden en in de winter stoppels op de percelen te laten staan. Zo vinden de patrijs en andere bedreigde akkervogels een goed leefgebied. Dit bijzondere project verdient navolging op veel andere plekken. Ook werken en denken we mee met onze pachters, want het is van uiterst belang dat hun vee op onze gronden graast. Veel planten en vogels gedijen alleen bij een korte vegetatie. Veel bloemensoorten komen in de verdrukking als de vegetatie te ruig is en veel vogelsoorten willen een korte grasmat om te broeden. Willen we dat pachters onze terreinen laten begrazen door hun vee, dan moeten de randvoorwaarden er ook goed zijn. Denk hierbij aan rasteronderhoud, toegang tot de percelen, watervoorzieningen en dergelijke. Behalve het kort houden van de vegetatie, vinden we het ook belangrijk dat vee buiten komt. Uit onderzoek blijkt namelijk dat mensen het prettig vinden om dieren te zien en tegen te komen. ANDERE UITVOERDERS VAN BEHEERWERK Veel werkzaamheden doen we met een vast beheerteam, maar voor specialistisch werk huren we ook loonwerkers in. Het liefst werken we met bedrijven uit de buurt, die de gebieden kennen en ook begaan zijn met de natuur. Zij moeten de belangen snappen en werkzaamheden op een verantwoorde manier uitvoeren. Daarnaast werken er ook enkele vaste groepen structureel bij ons. Dit zijn vaak mensen die werken om terug te keren in de maatschappij. We merken dat zij het enthousiasme voor de natuur gemakkelijk overnemen. Vaak pakken zij klussen op waar het beheerteam zelf niet aan toekomt, omdat het erg arbeidsintensief is. Bijvoorbeeld het handmatig vrijhouden van vegetatie op vogeleilanden, het bijhouden van perkjes, haagjes en paden en schilderwerk. Een doelstelling is dan ook om in enkele regio's een vrijwilligers-beheergroep samen te stellen. We geven mensen zo de kans van de natuur binnen onze terreinen te genieten en tegelijkertijd lekker bezig te zijn. Daarnaast zetten we ook vrijwilligersgroepjes op die voor'sociale controle' in enkele van onze drukbezochte natuurgebieden Peter Moerland brandt onkruid op een wandelpad. (H. Vermin) - %CLlg zorgen. Zij kunnen bovendien de bezoekers inlichten over de terreinen, wat weer tot meer enthousiasme kan leiden. Al met al is het beheer van onze gebieden dus een zeer gevarieerde aangelegenheid, waarbij we ernaar streven verschillende belangen en partijen dichter bij elkaar en bij de natuur te brengen. Hierdoor kan de natuur zo goed mogelijk tot zijn recht komen en kunnen bezoekers ervan genieten. We zien er u graag! H. Vermin is terreinbeheerder Bevelanden Philipsland van stichting Het Zeeuwse Landschap Hooien van een natuurweide. (H. Vermin) EMÉÉfc Wt

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 11