PROBLEMEN EXOTEN De Amerikaanse eik uitgelicht De zorg over de exotische organismen die zich in ons landschap vestigen en verspreiden groeit. De Europese Unie gaat de opkomst van exoten dan ook tegen met een lijst van planten en dieren die door de lidstaten bestreden zullen moeten worden. Sommige exoten komen echter allang bij ons voor en vinden we heergewoon'.Toch kunnen die nog steeds 'problemen' hebben. In dit artikel nemen we één zo'n gewone exoot onder de loep: de Amerikaanse eik. Aardappelgat. (L Calle) Opengesneden gal De Amerikaanse eik is een door velen zeer op wortels van de gewaardeerde boomsoort. Het is een statige zomereik, met de verschijning, met een karakteristiek groot en iets galkamers waarin hoekig blad. De vaak indrukwekkend dikke stam de larven van deze draagt een forse takkenkroon. In onze streek wordt wesp leven, hij net zo groot als die andere gigant onder de (L. Calle) bomen, de beuk. Lanen met Amerikaanse eiken lijken in de winter, door de tamelijk gladde schors op de stammen, wel wat op beukenlanen. Wellicht het meest gewaardeerde van deze eikensoort is het blad dat in de herfst zo fraai dieprood kleurt. PADDENSTOELENRIJK In onze contreien valt er een positief ecologisch aspect aan de Amerikaanse eik op: er is een groot aantal paddenstoelensoorten aan deze eik gebonden. Het gaat om de zogenaamde mycorrhiza-vormende zwammen. Deze leven in symbiose met de bomen en zijn via de wortels met elkaar verbonden. Deze paddenstoelen helpen de boom met de opname van voedingsstoffen uit de bodem en krijgen daarvoor organische stoffen terug. Het blijkt dat aan de Amerikaanse eik zelfs nagenoeg dezelfde soorten zwammen zijn gebonden als aan Oude inlandse de zomereik. De laatste geldt als de kampioen op hakhouteik van dit vlak: in Nederland zijn er geen boomsoorten vermoedelijk waar meer van dergelijke mycorrhiza-vormers aan al enkele gebonden zijn. Paddenstoelenkenners zijn daarom honderden meestal zeer te spreken over deze exotische boom jaren oud. en ook andere natuurliefhebbers en wandelaars (L. Calle) weten de rijkdom aan zwammen te waarderen.

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 12