J lii& L - - J TERRA I Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl Voor openingstijden zie terramaris.nl. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. f: JCS»"vvffisj miste ze. Dat was voor haar de reden om ons museum binnen te stappen en zich aan te melden als vrijwilliger. "De eerste jaren hielp ik bij alles mee", blikt Joke terug. "Wieden, hooien en de hagen snoeien. Maar nu is de kruidentuin vooral mijn domein." Ook haalt ze veel voldoening uit het netjes maken van de boomspiegels, maar ook de uien in de grond steken is een jaarlijks onderdeel van haar werk in de tuin. "Een zichtbaar resultaat, dat vind ik het leukste aan het werken in de tuin. Evenals de samenwerking met de tuinmannen," antwoordt ze op de vraag wat ze zo leuk vindt aan het werken in de landschapstuin. De insectentuin herbergt voor haar één van de mooiste plekjes in de tuin. In het hoekje waar het bankje staat kun je heerlijk zitten en genieten van de tuin. Vooral ook het'nieuwe' stukje met de vaste planten vindt ze prachtig. Vindt ze alles mooi aan het werken in een tuin? "De kamille, daar begin ik niet meer aan," klinkt het resoluut."Al die grasjes er uit peuteren vreselijk!" Naast de tuinwerkzaamheden is Joke ook jaarlijks actief op het middeleeuws festijn, bij het broodjes bakken en het wol spinnen. Actief zijn zit in haar aard, want naast Terra Maris helpen is ze als buitenmens dagelijks aan het tennissen, fietsen of wandelen. Tot een paar jaar geleden zeilde ze ook nog. Hoe het is om als enige vrouw tussen de tuinmannen te staan? "Nou heel gewoon; ik merk geen verschil. Want mocht je nou denken dat vrouwen meer beppen dan mannen, in de landschapstuin is dat zeker niet zo," antwoordt ze lachend. Inderdaad, wij doen dat graag en hopen nog lang samen te kunnen beppen. Eén van de preparaten van zeedieren die aan University College Roosevelt in bruik leen gegevens is. Svan Rijswijk) dezelfde onderzoeksinstelling. De vissen en zeedieren staan deels op'sterk water' (formaline) en zijn te zien in het nieuwe onderkomen van de sterrenwacht Philippus Landsbergen in Middelburg (adres: Helm 3). De nieuwe locatie werd onlangs tijdens de Nacht van de Nacht officieel geopend.Terra Maris heeft de collectie in bruikleen gegeven, zodat studenten de preparaten kunnen onderzoeken en vervolgens tentoonstellen. Het is de eerste keer dat wij op deze schaal een collectie in bruikleen geven. De expositie is een eerste stap in een beginnende samenwerking tussen ons museum en de UCR. Komend jaar werken we die verder uit. Sven van Rijswijk Joke de Waijeraan het werk in de heemtuin. (J. Tuin) JOKE DEWAIJER, ONZE TUINVROUW-VRIJWILLIGER In het voorjaar van 2002 werd Joke buurvrouw van Terra Maris. Ze verhuisde toen van Heinkenszand, waar ze een grote tuin had, naar een appartement met een balkon. Het werken in de tuin, het buiten bezig zijn, Jan Tuin ZEEUWS -17-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 21