KOESTER DE KUST! Er is het afgelopen jaar veel te doen geweest om de Zeeuwse kust. We hebben een Kustvisie gekregen die recent ondertekend is door een brede groep van overheden en betrokken organisaties, waaronder Het Zeeuwse Landschap. De Kustvisie zet belangrijke stappen om het landschap van de Noordzeekust te beschermen. Er zijn heldere uitgangspunten geformuleerd voor het al of niet toelaten van recreatieve bebouwing in de kustzone, inclusief het achterliggende agrarische landschap. Deze Zeeuwse Kustvisie is een bouwsteen voor de Zeeuwse Omgevingsvisie die volgend jaar wordt opgesteld. Heel goed! Maar..., de Zeeuwse kust omvat meer dan de Noordzeekust, en dat deel is juist een onderscheidende karakteristiek van Zeeland. m -1- «Kilt diep ingesneden en honderden kilometers lange kusten van de deltawateren Tekst en foto's: Marten Hemminga Zeeland: land van overkanten (locatie: de Zandkreek). Als je vanaf grote hoogte Zeeland zou zien, dan is de landbouw zonder twijfel een in het oog springende hoofdrolspeler in het landschap. De landbouw benut bijna 70% van het Zeeuwse landoppervlak. Dit grote ruimtebeslag bezorgt Zeeland, tezamen met de grote wateren, zijn openheid en ruimte. Maar op zichzelf is de landbouw niet echt onderscheidend: deze sector manifesteert zich in Zeeland niet wezenlijk anders dan in veel andere provincies. Hetzelfde geldt voor de sfeervolle steden en dorpen in Zeeland, met al hun historische monumenten. Prachtig, en we moeten er heel zuinig op zijn, maar opnieuw geldt dat Zeeland er zich niet specifiek in onderscheidt. ONDERSCHEIDEND Het onderscheidende van Zeeland is toch vooral verbonden met de historische basis van het gebied. Zuidwest-Nederland, Zeeland incluis, was tot in de negentiende eeuw een deltagebied pur sang. Feitelijk is het Zeeland van nu geen echte delta meer. Door de aanleg van de Deltawerken verloren het Veerse Meer, de Oosterschelde, de Grevelingen, het Haringvliet en het Krammer- Volkerak de verbinding met de rivieren, en werden wateren met een eigen karakter, zoet of zout. We kunnen de basiskarakteristiek van de provincie nu beter omschrijven als'land in het water'. De slogan waarmee de Provincie zich profileert, 'Land in Zee', ligt daar dicht tegenaan. Beide typeringen sluiten direct aan op het meest onderscheidende aspect van de provincie: de diep ingesneden en honderden kilometers lange kusten van de deltawateren. Die land-water-grenzen zijn, meer nog dan de Noordzeekust, het meest karakteristieke ruimtelijke aspect van de provincie. LANDSCHAP EN SPECIFIEKE NATUUR De kernkwaliteit van de kusten van de deltawateren is tweeledig: allereerst de landschappelijke waarde ervan. Dat de stranden en duinen fraai zijn zal iedereen beamen, maar de langgerekte, smalle ZEEUWS -8-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 8