dijklijnen met uitzicht op het vaak nog open landschap aan de ene en water aan de andere kant - en daar nog bovenop het uitzicht op een dijklijn aan de overkant van het water - zijn minstens zo waardevol. En zeker naar kilometers gerekend, nog belangrijker.Ten tweede is er een geweldige ecologische rijkdom verbonden met die kustlijn, de land-water-overgangen. Inlagen, schorren, slikken en met wieren begroeide dijkhellingen. Ze horen er allemaal bij. Landschappelijke en ecologische kwaliteit, het zijn uiterst waardevolle aspecten die onlosmakelijk verbonden zijn met de Zeeuwse dijkenkust. Met name de landschappelijke waarde is kwetsbaar, Maar wat blijft is de opgave om de kustzone te beschermen, vanuit het besef dat een gave kust een landschappelijke kernwaarde van Zeeland is. Daarvoor is helder planologisch beleid nodig, beleid dat beperkingen oplegt aan de aard van en het aantal ontwikkellocaties. En dat niet alleen voor de Noordzeekust, maar ook voor de honderden kilometers kust van de deltawateren. Ook daar is het devies: koester de kust! De zeedijk tussen Wemeldinge en Kattendijke. dr. M.A. Hemminga is directeur van stichting Het Zeeuwse Landschap makkelijk te verspelen en moeilijk terug te krijgen. Het verlies ervan zou Zeeland in zijn kernwaarden raken. OVERDAAD SCHAADT Een duidelijke bedreiging van de landschappelijke gaafheid van de kustzone langs de deltawateren is de bijna ongemerkt voortgaande bebouwing direct binnendijks. Dat kan in de eerste plaats gaan om de ontwikkeling van recreatieparken, maar ook om woonlocaties of industrieel uitgevoerde zilte aquacultuur. Voor bebouwing langs de kust geldt nadrukkelijk: overdaad schaadt. Een aantal jaren geleden stelde het Planbureau voor de Leefomgeving vast dat het oordeel van Nederlanders over het landschap wordt bepaald door de aspecten natuurlijkheid, historische kenmerkendheid, het ontbreken van verstedelijking en afwezigheid van horizonvervuiling. En dan blijkt Zeeland, gescoord op die onderdelen, maar een matig rapport van de Nederlanders te krijgen. We zitten dus al een beetje in de gevarenzone. TOERISME Toerisme is een groeisector, wereldwijd, en ook een potentiële groeisector voor Zeeland. Er zijn vast heel wat locaties langs de Deltawateren die winstgevend ontwikkeld kunnen worden. Het valt te verwachten dat het beperken van de bouw van recreatieparken in de Noordzeekustzone bijna automatisch zal leiden Onomkeerbaar ruimtegebruik: bungalowpark in een oude iniaagpoider. Nieuwbouw bungalowpark achter de Oosterscheidedijk. tot initiatieven voor recreatieprojecten die meer binnenlands gelegen zijn, langs bijvoorbeeld de Oosterscheldekust. Maar waar ligt de grens van wat toelaatbaar is? Voor de toeristen die naar Zeeland komen is het landschap van Zeeland, dat rustige landschap van vergezichten over land en water, een cruciale basisfactor die sterk bepalend is voor een positieve vakantiebeleving. De meeste inwoners waarderen diezelfde weidsheid en rust net zo. De natuurorganisaties hebben vanaf het begin van de ontwikkeling van de Zeeuwse Kustvisie gepleit om ook een dergelijke, grenzen stellende en regulerende, visie te ontwikkelen voor de kustlijn van de grote deltawateren. Een visie die opgenomen kan worden in de Zeeuwse Omgevingsvisie. Helaas ontbreekt inmiddels de tijd daarvoor. ZEEUWS - 9-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2017 | | pagina 9