LDtK Ut KtUZtlMDlMUtKWUnM! SPEUREN NAAR ONDERWATERLEVEN OP EN LANGS DE DIJK "Stenen keren - er gaat een nieuwe wereld voor je open!" Vanwege het mooie onderwaterleven langs onze kusten dalen jaarlijks vele mensen met duikflessen op hun rug af in de Zeeuwse wateren. Dit is uiteraard de mooiste manier om een beeld te krijgen van het onderwaterleven, maar die wijze is niet voor iedereen weggelegd. Ook op het droge is soms al vrij goed een beeld te verkrijgen van wat er zich onder de waterlijn afspeelt. Met iedere vloed en vooral ook bij storm spoelen veel waterdieren en -planten aan op de dijken en stranden. Door stenen te keren of met een schepnet in een getijdenpoel te vissen kun je veel leuke organis men tegenkomen. Wil je de organismen die je langs de kust tegenkomt determineren? Op de website van stichting Anemoon kun je meerdere zoekkaarten en gidsen van allerlei soortgroepen downloaden: anemoon.org/ publicaties/downloads. Op deze website vind je ook veel informatie over ieder van de vele organismen die langs onze kusten leven. Ook de website van Ecomare (ecomare.nl/ verdiep/leesvoer) geeft veel interessante informatie. Een cluster met maarliefst honderd eikapsels van de hondshaai. Zijn er nog grotere te vinden? (E. Speksnijder) EIKAPSELS Mocht het buiten nog te koud zijn om in een getijdenpoel te vissen, dan is een wandeling langs de vloedlijn aan de dijk een aanrader. Langs die op de Bevelanden spoelen veel (uitgekomen) haaien- en roggeneieren aan. Meestal zijn het de eikapsels van een stekelrog of een hondshaai die aanspoelen, omdat voor deze soorten de monding van de Oosterschelde vermoedelijk een belangrijk paaiplaats is. Maarzo nu en dan spoelen ook de ei-omhulsels van de zeldzame gevlekte, ster- of blonde rog aan. Met de zoekkaart van het Nationaal Park Oosterschelde of van Stichting RAADSELACHTIGE VOORWERPEN Vooral het vinden van een voorwerp dat niet direct herkenbaar is, maakt een wandeling langs de vloedlijn spannend of interessant. De speurtocht naar wat het is, is soms net zo leuk als het vinden zelf. Zo kan een losgekomen staartstuk van een krab, de eerste keer datje zoiets tegenkomt, je behoorlijk op het verkeerde been zetten. Het heeft immers wel wat weg van een raar insect met pootjes. En zo blijkt die gele klomp met kleine kraaltjes langs de vloedlijn bij nader inzien te bestaan uit de bevruchte eitjes van een zeedonderpad. Ga zelf eens op onderzoek uit of ga misschien eens mee op pad met een Oosterscheldegids van het Nationaal Park. Neem hierbij vooral de (klein)kinderen mee. Als zij eenmaal de smaak van het speuren te pakken hebben, zijn ze niet meer te stuiten. E. Speksnijder is medewerker ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap Links: Een gek insect? Nee, het staartstuk van de fluwelen zwemkrab. (E. Speksnijder) Harig porselein krabbetje op de onderzijde van een steen langs de dijk. (L. Calle) Langs de dijken in Zeeland zijn in de afgelopen jaren door Projectbureau Zeeweringen tijdens de dijkversterkingen tal van getijdenpoelen aangelegd. Als u wel eens over de Kattendijksedijk rijdt, heeft u een aantal ervan vast wel zien liggen. Maar ook op andere plaatsen, zoals bij Ouwerkerk, Moriaanshoofd en Yerseke, zijn dergelijke poelen aangelegd. Daarnaast zijn er natuurlijk nog tal van kleine poelen op en langs de dijken die min of meer vanzelf zijn ontstaan. SPANNEND Een poel oogt in eerste instantie vaak maar saai, maar voor wie er een schepnet doorheen haalt of er eens een paar stenen omkeert - wel weer netjes terugleggen! - gaat er een nieuwe wereld open. Vooral met kinderen is het erg leuk om op onderzoek uit te gaan. Het is spannend, wantje weet van tevoren niet watje tegenkomt. Het kan tegelijkertijd zelfs een beetje griezelig zijn, want er leven ZEEUWS - 6- soms rare dieren in zo'n poel. Zo kan het zomaar voorkomen dat bij het omdraaien van een steen een opgerolde bruine reuzensnoerworm tevoorschijn komt. Dit is een worm die tot wel vijftien meter lang kan worden. Wie het griezelen overwint, kan de L/tNDSCHA^ worm heel voorzichtig een stukje ontwarren en zo een indruk krijgen van zijn lengte. ZAKPIJPEN, VISJES EN MEER Ook zitten onder veel stenen tal van soorten zakpijpen. Dit zijn primitieve dieren, waarvan sommige de vorm hebben van een doedelzak. Als je voorzichtig op bijvoorbeeld een Japanse knotszakpijp drukt, dan spuit het zeewater als een waterpistooltje uit zijn uitstroomopening. Soms zitten er ook visjes verstopt onder de stenen, bijvoorbeeld een botervisje of een steenslijmvis. Vooral deze laatste is erg mooi. Hij heeft een fraai clownskopje en is perfect aangepast aan het leven in een getijden poeltje. Zo kan hij zelfs, mits hij vochtig blijft, een tijdje op het droge overleven door zijn slokdarm als ademhalingsorgaan te gebruiken. Ook kan hij zich, indien nodig, over korte afstand over het droge naar een ander poeltje verplaatsen. Er zijn nog vele andere mooie dieren te vinden in een getijdenpoeltje, zoals het goed gecamoufleerde harig porseleinkrabbetje dat platgedrukt aan de onderkant van stenen leeft. Of de fraaie brokkelsterren die met hun beweeglijke armen plankton uit het water vissen, en vele soorten garnaaltjes, anemonen en schelpen. Teveel om allemaal op te noemen! Anemoon zijn ze op naam te brengen (zie de tip). De meeste eikapsels spoelen als losse exemplaren aan, maar de hondshaai zet eieren in kluwens bij elkaar af en daardoor spoelen die dan ook vaak als cluster aan. Aan de dijk bij Wissenkerke is afgelopen najaar een kluwen gevonden van wel honderd eieren bij elkaar. Dit is het gezamenlijke werk van minstens vijf hondshaaien, want elk vrouwtje legt doorgaans zo'n achttien tot twintig eieren. Kindervermaak: speuren aan de voet van de dijk. (N. van den Berg) Eitjes van de zeedonderpad. (E. Speksnijder)

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 4