Het Zeeuwse Landschap krijgt regelmatig de vraag of de door haar beheerde natuurgebieden gebruikt kunnen worden voor bijvoorbeeld sport- en theaterevenementen, maar ook voor zoetwateropslag of -afvoer. Diverse organisaties en politieke partijen zoeken, voor multifunctioneel ruimtegebruik, naar extra meerwaarde die natuurgebieden kunnen leveren aan de maatschappij. Zolang de natuurfuncties leidend blijven, denken wij hier uiteraard in mee. In het Partridge- project op Schouwen profiteren akker vogels, zoals de patrijs, van de natuurmaatregelen op de akkers. (C. Jacobusse) door Kees van der Vlugt en Rüna Kuiler het veiligstellen van de Nederlandse natuur of vanwege specifieke landschappelijke of cultuurhistorische redenen. In deze gebieden vinden veel verschillende plant- en diersoorten een plek, die ze elders in ons dichtbevolkte land niet meer vinden. Natuurgebieden zorgen voor behoud van biodiversiteit: ons groene kapitaal. Daarnaast dragen natuurgebieden ook bij aan bijvoorbeeld de zuivering van lucht, opslag en zuivering van water en een aantrekkelijk landschap voor bewoners en recreanten. Slechts een klein percentage van het Zeeuwse landoppervlak is natuurgebied en dat staat steeds meer onder druk. Door onder andere het verlies van broedgebied, voedseltekort, vervuiling en toenemende verstoring nemen veel plant- en diersoorten in Zeeland sterk in aantal af. Dit is geen specifiek Zeeuws probleem: wereldwijd is de biodiversiteit de afgelopen veertig jaar met 50% afgenomen. Deze afname zet nog steeds door (aldus de Kadernota Natuurvisie van Provincie Zeeland). De druk op de ruimte neemt toe in Zeeland. Daarom komt gebruik van natuurgebieden voor niet-natuurdoeleinden steeds vaker naar voren. Denk hierbij aan intensivering van de recreatie en ruimtegebruik dat samenhangt met energieproductie, hoogwaterveiligheid, klimaat en zoetwatervoorziening. Deze gewenste multifunctionele invulling van de ruimte legt meestal een extra druk op de natuurwaarden. Natuurgebieden genieten weliswaar veelal nationale en internationale bescherming, maar de roep om ander en meer medegebruik wordt luider. De redenatie daarbij is dat wanneer natuurgebieden zijn aangekocht, ingericht en beheerd met overheidssubsidies, ze ook ten dienste zouden moeten staan aan de maatschappij. NATUUR IS VAN GROTE WAARDE Hierbij wordt vaak vergeten dat natuurgebieden al geheel ten dienste van de maatschappij staan, simpelweg omdat het natuurgebieden zijn. Natuurgebieden zijn immers aangekocht voor ZEEUWS -10-LANDSCHAP WAT HEEFT DE NATUUR ERAAN? Het Zeeuwse Landschap neemt daarom een kritische houding aan als het gaat om het medegebruik van haar gebieden.Twee vragen staan hierbij telkens centraal: 'Wat heeft de natuur eraan?' en 'Leidt de activiteit tot schade voor de natuur en is deze schade acceptabel?'Het Zeeuwse Landschap is voorstander van natuurrecreatief medegebruik: onze terreinen zijn dan ook zo veel mogelijk opengesteld, zodat iedereen kan genieten van de natuur. Daar heeft de natuur ook belang bij: onbekend maakt immers onbemind. Het Zeeuwse Landschap maakt daarbij bewust onderscheid tussen het mogelijk maken van natuurbeleving (dat kan in principe in al onze terreinen) en hetfaciliteren van evenementen waarbij de natuur slechts een decor is (dat staan wij met mate toe én onder strikte voorwaarden). Veel van onze bezoekers komen juist voor de rust naar natuurgebieden of om bijzondere planten en dieren te zien. Grootschalige evenementen kunnen zowel de natuurwaarde sterk onder druk zetten als de natuurervaring van onze andere bezoekers verstoren. AFWEGINGEN Wanneer een aanvraag voor medegebruik binnenkomt, staat Het Zeeuwse Landschap hier zeker niet direct afwijzend tegenover. Wel verwachten wij dat een initiatiefnemer voldoende heeft nagedacht over de natuurfunctie en onderzocht heeft hoe eventuele gevolgen voor de natuur te beperken. Bijvoorbeeld door evenementen met veel publiek buiten het broed- en trekseizoen te laten plaatsvinden. De natuurwaarde blijft in alle gevallen leidend; niet meer dan logisch, aangezien de gebieden hiervoor bij ons in beheer zijn. KANSEN VOOR NATUUR BUITEN NATUURGEBIEDEN Multifunctioneel ruimtegebruik biedt natuurorganisaties niet alleen zorgen, maar ook kansen: zo zoeken wij ook naar mogelijkheden om de ruimte buiten onze terreinen een natuurimpuls te geven. Op Schouwen werken wij bijvoorbeeld samen met boeren om de achteruitgang van de biodiversiteit op het platteland te stoppen. Bij dit project, waarbij de agrarische functie van de akkers voorop staat, leveren relatief kleine maatregelen grote natuurwaarden op. Een ander goed voorbeeld is het programma 'Building with Nature', waar hoogwaterveiligheid en natuurwaarde hand in hand gaan. Ook op kleinere schaal zetten (natuur)organisaties en overheden zich in om de natuur op en rond huis te verbeteren. Bekende voorbeelden zijn de oproepen om minder tegels in de tuin te leggen ('Operatie Steenbreek') en om meer insectvriendelijke planten en bloemen in de tuin te laten groeien. De schaarse ruimte in Nederland vraagt om nauwe samenwerking met veel partijen. Hoe kunnen we deze ruimte zo optimaal mogelijk benutten en de gestelde doelen op het gebied van natuur, hoogwaterveiligheid, klimaat, landbouw en recreatie behalen? Het Zeeuwse Landschap draagt hier graag haar steentje aan bij. De natuurwaarde blijft hierin voor onze organisatie altijd leidend. Op deze manier blijven wij werken om Zeeland mooi én natuurrijk te houden. K. van der Vlugt is beleidsmedewerker Natuur en Landschap en R. Kuiler is medewerker communicatie en publiek van stichting Het Zeeuwse Landschap De natuurwaarde is leidend. (F. Schenk) Bij het wandel evenement 'Ronde van Oranjezon' krijgen bezoekers uitleg over natuur en beheer; door op de paden te blijven is er minimale verstoring. (N. van den Berg) NATUURGEBIED HOOCE PUTIN

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 6