TERRA MARIS Zilverreigers. Het skeletpreparaat is door Wouter van Gestel gemaakt, aanwezig tijdens het Preparateurs weekend. (Terra Maris) Noordse stormvogel. (Vogelsinbeeld.nl/ M. Klootwijk) LAAT MAAR WAAIEN "Ik ben al zo oud als de aarde. Ik vorm landschappen, breng verkoeling op warme dagen, en jaag de wolken door de lucht Je kent me wel. Ik ben er altijd. Ikgeefje een duwtje in de rug op de fiets, of werk je keihard tegen. Ik blaas je was droog en help surfers bij hun trucjes. Ik verspreid de zaadjes van bomen en planten en draag vogels naar verre bestemmingen. Vaak ben ik vriendelijk, maar soms laat ik ook echt mijn tanden zien. Hier aan de Zeeuwse kust waai ik alle dagen. Tegenwoordig help ik zelfs bij het opwekken van energie!" Vanaf medio april kunnen bezoekers volop de wind beleven in de nieuwe tentoonstelling bij Terra Maris: Laat maar waaien! Van stormvogel tot windpark Bouwdokken. Van duinvorming tot'geschoren' eiken, van transportmiddel tot voortplantingsroute voor planten en dieren, en van'speelgoed'voor mensen tot schone energieleverancier. Deze interactieve tentoonstelling realiseerden we in samenwerking met Windpark Bouwdokken op de Oosterscheldekering, waar techniek, duurzaamheid en natuur eikaars partner zijn. Ontdek waarom het daar altijd waait, wat een hoogwatervluchtplaats is en waarom er een speciaal broedeiland is aangelegd. Het hoogtepunt van de tentoonstelling is een grote doe-wand. Hier kun je allerlei windexperimenten en proefjes uitvoeren. Wat heeft een uilenveer met een windturbine te maken? Waarom hebben vogels van nature de perfecte uitrusting voor hun vliegkunsten en wat hebben mensen daarvan afgekeken? Ooit van een hemelgeitje gehoord? Laat het waaien en kijk welke zaden hoogvliegers of snelvallers zijn. Hoeveel windenergie maken de windturbines op de Bouwdokken en hoeveel windkracht kan jij maken? Leef mee met een gondelmonteur van zo'n windturbine; beslist niet iets voor mensen met hoogtevrees! Met de wind in je haren (en natuurlijk een selfie daarvan) verlaatje deze frisse tentoonstelling! VAN ALLES TE DOEN BIJ TERRA MARIS In het weekend van 24 en 25 maart organiseren we het jaarlijkse Preparateursweekend in ons museum. Verschillende specialisten vertonen hier hun kunsten: het villen van een bunzing, een vogel opzetten of het opbouwen van een skeletpreparaat. De preparateurs kun je (gratis) in het ScharrelLAB aan het werk zien. Ook in april hebben we op een aantal zaterdagen Van Pulp tot Papier, de kinderworkshop van Schoon Zeeland. Met Pasen kunnen kinderen een leuke paasspeurtocht doen. In de meivakantie zijn er elke dag beweeg- en beleef- activiteiten te doen in Terra Maris. Natuurlijk gaan we met de wind spelen: een vlieger in elkaar zetten en daarna uitproberen! Of laat de wind door je eigen windhanger waaien. Op de familiemiddagen organiseren we voor de jonge onderzoekers het Wind- Lab: over luchtdruk, windmolens en wind-decibellen en voor de kleinste bezoekers is er Windekind. Maar er is meer dan wind: bezoek het Open Depot en ontdek de Zoldergeheimen van Terra Maris of ontdek de 16-LANDSCHAP TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl. Voor openingstijden zie terramaris.nl. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Bezoeker(tje)s van ons museum kunnen kennismaken met Schoon Zeeland door deel te nemen aan de workshop'Van Pulp tot Papier'die we regelmatig in ons ScharrelLAB geven. Kijk hiervoor op onze activiteitenagenda. Bezoekers van Terra Maris maken papier van pulp. (W. Verschragen) Nicole Vermorken (W)onderWater Wereld in de landschapstuin van het museum. Ook zijn er verschillende rondwandelingen, zoals bij het voorproefje van het voorjaar: de Stinzenwandeling, waarbij je van de paden afgaat om met onze natuurgids alles te ontdekken over deze verwilderde voorjaarsbloemen. Zowel op vrijdagmiddag 4 mei als op zondagmorgen 6 mei organiseren we de Manteling tijdens WOll-wandeling. Of ga op Hemelvaartsdag extra vroeg uit de veren voor de Vroege Vogelwandeling! Kijk voor het complete activiteitenoverzicht op terramaris.nl. Carolien Schaap en Sven van Rijswijk GASTLESSEN'PLASTIC SOEP EN ZWERFAFVAL' Natuur-en Milieueducatie Walcheren biedt gastlessen aan over Plastic Soep en zwerfafval voor de groepen 7 en 8 van de Walcherse basisscholen en Buitenschoolse Opvangen (BSO). Een deskundige gastdocent komt in de klas om onder andere over afval scheiden en hergebruiken en het probleem van plastic in de zee en op het strand te vertellen. De leerlingen worden daarbij uitgedaagd zelf oplossingen te bedenken. Een opruimactie in de buurt van de school in samenwerking met de gemeente sluit de serie gastlessen af. De gastlessen zijn een groot succes en in de loop van dit schooljaar komen ook gastlessen voor de groepen 5 en 6 beschikbaar. Voor de overige leeftijdsgroepen zijn gastlessen in ontwikkeling. Project Schoon Zeeland betaalt de voor deelnemende scholen en BSO's gratis gastlessen. VOGELCURSUS In het voorjaar slaan Terra Maris en IVN-Walcheren de vleugels uit en organiseren een vogelcursus voor de beginnende vogelliefhebber. Deze vierdelige training legt de nadruk op de algemeen in de Manteling van Walcheren voorkomende zangvogels. Aan bod komen soorten als koolmees, heggenmus, maar ook de sprinkhaanzanger en de roodborsttapuit passeren de revue. In welke leefomgeving vind ik de vink? Hoe ziet een kneu er uit? Hoe zingt de nachtegaal? Deze vragen worden beantwoord tijdens drie theorie ochtenden in het Scharrellab van ons museum. Tijdens een afsluitende veldexcursie krijgt u de kans om de opgedane kennis in de praktijk te testen tijdens een wandeling van twee uur in de natuur rondom Terra Maris. De theorielessen zullen op 7,21 en 28 april plaatsvinden, van 10 tot 12 uur. De excursie is op 12 mei, van 6 tot 8 uur. De kosten bedragen 80 per persoon.Viajtuin@terramaris.nl of 0118-582620 kunt u checken of er nog plaats voor deelnemers is. Jan Tuin Vroege Vogel wandeling in de Manteling van Walcheren. (I. Spekkens) De roodborst tapuit zal tijdens de vogelcursus vast ook voorbij komen vliegen. (E. Speksnijder) LANSEN

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 9