r van Terra Maris r* EEN KUIFAALSCHOLVER IN BROEDKLEED I-'jTTV''?r V Pin Preparateur Wim Phaffontfermt zich voor Terra Maris over de zeldzame en gave kuifaalscholver. (S. van Rijswijk) Eind maart kwam een mailtje binnen van Dirk en Henny Lukasse. Zij sturen ons met regelmaat leuke natuurwaarnemingen die zij op hun vaste wandelronde langs de Kaloot doen. Ook deze keer hadden zij weer wat bijzonders te melden. Zo zagen zij ditmaal een sneeuwgors en een dode jan-van-gent, maar ook een dode aalscholver met een metalen ring en een kleurring. Ze vroegen zich daarbij af waar ze de ringgegevens van deze vogel konden doorgeven. Bij het zien van de foto's die ze meestuurden, zagen we direct dat het niet een aalscholver, maar een kuifaalscholver betrof. Notabene eentje in broedkleed! Die soort ontbreekt nog in de collectie van Terra Maris, want die worden vrijwel nooit langs onze kust gevonden. Het zeldzame dier hebben we er dan ook snel opgehaald. Het bleek om een puntgaaf mannetje met een mooi groenglanzend verenkleed en een fraaie kuif op de kop te gaan. Helaas had een andere passant de metalen ring al verwijderd. De witte kleurring zat nog wel om de poot en gelukkig hadden Dirk en Henny de gegevens van de metalen ring genoteerd. Met deze gegevens zijn we op de site van European Colour-ring Birding (http://www.cr-birding.org/nl/ colourprojects) op zoek gegaan naar het ringproject waarbij de kuifaalscholver geringd zou kunnen zijn. We kwamen uit bij een Schots onderzoek op het eiland May. Al snel kregen we een reactie van de ringer. Het bleek inderdaad om een volwassen mannetje kuifaalscholver te gaan. Het dier was in 2014 als kuiken op het eiland geringd en het bracht in 2017 één kuiken groot. Eind februari van dit jaar werd de vogel nog gezien op May, maar vermoedelijk door de stormen die het eiland hierna teisterden is hij uitgeweken naar onze kust en hier gesneuveld. Het is erg jammer voor de vogel, maar wij zijn blij met deze aanvulling voor onze collectie, mede omdat de kuifaalscholver sinds 2013 een officiële broedvogel is van Nederland.Toen verbleven er in het vroege voorjaar vier paartjes kuifaalscholver bij Neeltje Jans in de Oosterschelde.Twee van deze paartjes vonden - tot ieders verrassing - de uit grote steenblokken bestaande oeververdediging genoeg op een rotskust lijken, waar ze normaal gesproken broeden. Twee van de paartjes bouwden een nest en één daarvan deed een broedpoging. Onder de vier paartjes had één kuifaalscholver kleurringen. Het dier bleek geringd te zijn op het eiland May! Wim Phaff, de grondlegger van ons museum, prepareert onze kuifaalscholver. Hij gaf aan dat dit in zijn lange loopbaan de eerste keer is dat hij een kuifaalscholver in broedkleed onder handen heeft. Als hij daarmee klaar is, kunt u deze bij Terra Maris komen bewonderen. Erik Speksnijder ZEEUWS-18-LANDSCHAP f wJato, kB/5 Schellach, in beheer als kruiden- en faunarijk grasland. (CJacobusse) Wie halverwege Veere en Middelburg de doorgaande weg verlaat en de Golsteinseweg inslaat, bereikt binnen enkele ogenblikken het gehucht Schellach. Dat omvat niet veel meer dan een verhoging in het landschap, ruim twee meter boven NAP, en een enkele boerderij. Sommige kaarten noemen die hoogte een vliedberg, weer andere vermelden er een grafheuvel. Allebei echter onjuist: het gaat om het restant van het kerkhof van het vroegere dorp Schellach. Schellach kent een historie zoals veel andere gehuchten op Walcheren en andere Zeeuwse eilanden. De vroegste vermelding is in 1268. Het telde waarschijnlijk nooit meer dan enkele verspreide boerderijen, maar bezat desondanks een kerk en ook een molen. De bestaansmogelijkheden waren er beperkt: het lag in de laagste en daardoor vooral 's winters natste delen van het eiland. Veel meer dan zompige weide was daar niet van te maken. Cruciaal was wat er gebeurde tijdens de Opstand tegen Spanje. Bij schermutselingen in de jaren 1572-1574 tussen Geuzen en Spanjaarden moesten vooral de kerkgebouwen op het platteland het ontgelden. Ook de kerk van Schellach werd verwoest en niet meer herbouwd, waardoor de toch al weinige bewoners het dorp verlieten. Schellach viel terug tot een gehucht. Wel verrees er een buitenplaats, in de buurt van de huidige kaasboerderij 't Hof Schellach, maar die was geen lang leven beschoren. De restanten van de eerder kapotgeschoten kerk werden in 1758 uitgegraven. Rond 1978 dreigde het voormalige kerkhof afgegraven te worden. Protest daartegen door enkele organisaties had gelukkig succes. Via de ruilverkaveling Walcheren kreeg Het Zeeuwse Landschap het terrein in 2002 in eigendom. Het werd uitgebreid met een strook langs de Golsteinseweg en tot aan de Veersche Watergang. Er zijn toen een poel en enkele greppeltjes gegraven, en ruggetjes met daarop struweel met onder andere meidoorn en braam aangelegd. Het hele gebiedje van bijna twee hectare groot is in beheer als kruiden- en faunarijk grasland en wordt van mei tot eind november met zwartbont jongvee beweid. Ook de picknickbank bij de brug over de watergang maakt deel uit van het terrein. Dat is een ideale plek om de gemarkeerde wandelroute langs de watergang even te onderbreken. Om er te genieten van de natuur en het landschap die herinneren aan het vooroorlogse Walcheren. En om er te mijmeren over de bewogen historie van deze plek en je dus te realiseren dat het bordje'natuurgebied'hier maar een deel van de lading dekt. dr. A.P. de Klerk is historisch geograaf en redactielid van ZEEUWSLANDSCHAP ZEEUWS-19-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 10