r BIJZONDER ZEEUWS Ruige Laarzen Route Plankierpad Routes Verdronken Land van Saeftinghe Wannes Keetje plankierpad 7) KLEINE ZILVERREIGER Tekst en foto: Chit1! Jacobusso Het is niet eens zo heel lang geleden dat een waarneming van een kleine zilverreiger heel veel vogelaars op de been bracht. Rond de één-na-laatste eeuwwisseling was de soort in Nederland uitgestorven, voornamelijk doordat zilverreigers intensief voor hun sierveren bejaagd werden. Die waren zeer in trek om dameshoeden mee te verfraaien. Het zou honderd jaar duren eer de kleine zilverreiger weer vaste voet kreeg in Nederland. Dat is waarschijnlijk een gevolg van de klimaatverandering. De vogel komt het meest in het Deltagebied voor. Vooral ten zuiden van de Oosterschelde is ie nog steeds veel talrijker dan de grote zilverreiger, die net als de kleine terug van weggeweest is. Elders in het land is dat juist andersom. De kleine zilverreiger heeft opvallende?, helgele tenen. Die zijn van belang bij het vangen van voedsel. Ze vissen vaak gezamenlijk in een gesloten linie. Onder water maken ze snelle bewegingen met de opvallend gekleurde tenen en verdrijven zo de vissen naar het ondiepe water om ze te kunnen vangen. De soort verblijft het hele jaar door in onze omgeving. Er zijn ook meerdere broedkolonies. Bij streng winterweer sneuvelen veel van deze vogels, maar veelal herstelt de stand zich alweer binnen een paar jaar. IIf UWS - 4-LANDSCHAP Tekst en foto: Carrie Frederiks Letopi op rfska. Rondern tprmgtlj h h#t betreden van de» rout*gavwifk Mik* info over bet bi] bel bczachmcrntrum. Wil je jezelf voorstellen? "Ik ben Maaike Zwemer-Dekker. Ik woon in Kamperland en geniet van mijn pensioen. In het begin van mijn werkzame leven heb ik op de Roompot gewerkt. Daar heb ik mijn man, een collega, leren kennen. Nadat we zijn getrouwd ben ik bij Delta gaan werken, want twee mensen met onregelmatige werktijden was met het oog op een gezin niet handig. Toen ons derde kind één jaar oud was zijn we samen met een compagnon een installatiebedrijf begonnen. Daarvan heb ik bijna vijfentwintig jaar de administratie gevoerd. Vanwege allerlei mantelzorgkarweitjes ben ik daar twee jaar geleden mee gestopt. Ik heb namelijk een zoon met een beperking. Daarnaast zorg ik voor mijn moeder en mijn zus die een verstandelijke beperking heeft." Waarom koos je Saeftinghe om te bezoeken? "Ik wil mijn provincie graag beter leren kennen, maar had er nooit de tijd voor. Over Het Verdronken Land van Saeftinghe heb ik veel gehoord. Ik ben hier om me, samen met twee vriendinnen, te oriënteren. We bekijken of en wanneer we de drie uur durende excursie met een gids aankunnen. Vandaag hebben we het Plankierpad gelopen. Saeftinghe is een prachtig natuurgebied. Het is er heerlijk rustig; daar word je zelf ook rustig van. Hoe langer je er vertoeft, Zullen we het hoe meer je ziet. Met de uitleg van een gids beleef je Plankierpad nemen het gebied denk ik nog meer. We komen zeker terug." of de Ruige Laarzen Route Kwam je als kind veel in de natuur? "We zijn er eigenlijk mee opgegroeid. Met Pasen en Pinksteren stonden we 's morgens om zes uur op. Laarzen aan, oude kleren aan, verrekijker mee en dan ging je op pad. Dan kropen we onder het prikkeldraad door om op onze buik reeën te spotten. Mijn vader kon dat heel spannend maken, zeker als de boswachter in de buurt was. Zo'n vroege ontdekkingstocht gaf je die feestdagen een goed gevoel." Bezoek je ook andere gebieden van Het Zeeuwse Landschap? "Als ik naar mijn familie ga, denk ik vaak: ik kan wel de hele dag in een kamertje gaan zitten, maar ik moet ook aan mezelf denken. Dan ga ik lekker een uurtje wandelen. Zodoende kom ik regelmatig bij kasteel Westhove, in de Manteling, Oranjezon en de Sint Laurense Weihoek, een prachtig gebied met echt heel veel vogels." C. Frederiks is journalist ZEEUWS-5-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 3